X'in görüntülü ve sesli sohbet özelliği tüm kullanıcılara sunuldu! X'in görüntülü ve sesli sohbet özelliği tüm kullanıcılara sunuldu!

Meta, rakiplerinin artan rekabeti arasında kullanıcılarını platformda kalmalarını teşvik etme amaçlı yeni yollar aramaya başladı. Ayrıca son olarak şirket büyük bir değişime gitmek için yeni bir profil testini, sınırlı sayıdaki kullanıcıya duyurdu.

facebook (1)

Bazı Facebook kullanıcıları bu testin parçası olarak, orijinal hesaplarına bağlı dört adede kadar ek profil oluşturma seçeneğine sahip olacak. Facebook'un denedeğini bu ek profil testinin arkasındaki amaç, bir profili arkadaşlarınız için, bir diğer profilinizi ise iş arkadaşları için ve diğerlerini de ilgi gruplarınız ile etkileşim kurmak gibi farklı amaçlar için kullabileceksiniz. Kullanıcıların hala bir ana hesabı olacak, ancak birkaç tıklamayla profiller arasında geçiş sağlayabilecekler.

Profil ihlalleri tüm hesapları etkileyecek

Şirket sözcüsü Leonard Lam'a göre, profiller Facebook'un politikalarına tabi tutulacak ve bir profildeki ihlaller tüm hesapları hesabı bir bütün olarak etkileyecek.

Lam açıklamada, "İnsanların deneyimlerini ilgi alanlarına ve ilişkilere göre uyarlamalarına yardımcı olmak için, insanların tek bir Facebook hesabına bağlı birden fazla profile sahip olmasının bir yolunu test ediyoruz. Ayrıca Facebook'u kullanan herkes kurallarımıza uymaya devam etmelidir" dedi.

facebook (4)

Bunların yanı sıra Leonard Lam, yedek profil özelliğinin platformun politikalarını ihlal etmediğini ve sayılar veya özel karakterler içermediği sürece, fazladan profil oluşturan kullanıcıların görünen adları için gerçek kimliklerini kullanmalarına gerek kalmayacağını belirtti. Facebook'un hesap sahiplerinin gerçek hayatta kullandıkları adı kullanmaları gerektiren kural, Almanya'da yasal işlem yapılmasına bile yol açsa da yıllardır şirketin süre gelen tartışmaların biri oldu.

Facebook çabalamaya devam ediyor

Facebook'un tek bir profilden uzaklaşması, TikTok gibi varoluşsal tehditler büyümeye devam ederken, özellikle gençleri platformundan kaçırmamak için büyük bir savaş veriyor. Ayrıca şirket, 2021'in dördüncü çeyreğinde şirket tarihinde ilk kez günlük kullanıcı sayısında büyük bir düşüş kaydetti.

Değerli düşüncelerinizi biz Megabayt ekibiyle yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Editör: Enes Sapmaz