Twitter, kullanıcıların platformda reklam görmeden gezinmelerini sağlayacak yeni, daha pahalı bir Blue abonelik paketi üzerinde çalışıyor. Twitter Blue'nun ne olduğunu veya ne işe yaradığını basitçe açıklamak gerekirse: Yeni Twitter Blue abonelik sistemi, onaylanmış hesaplara dağıtılan mavi tiki hesabınıza eklemeyi sağlayan ve Tweet düzenleme, attığınız Tweetleri geri alma gibi bazı premium özellikleri kullanmanızı sağlayan yeni bir özelliktir.

twitter (2)-1

Twitter'ın sahibi Elon Musk, Cumartesi öğleden sonra attığı Tweet'te şunları söyledi: "Twitter'da reklamlar çok sık ve çok büyük. Önümüzdeki haftalarda her ikisini de ele almak için adımlar atıyoruz,"

"Ayrıca, sıfır reklama izin veren daha yüksek fiyatlı bir abonelik olacak."

ABD'de, kullanıcılar doğrudan Twitter iOS veya Android uygulaması üzerinden aylık 11 dolara Twitter Blue abonesi olabiliyor. Apple ve Google'ın uygulama içi satın almalarda yüzde 30'a varan komisyonunun geçerli olmadığı Web sitesinde ise, hizmetin maliyeti aylık 8 dolardır. Twitter, Kasım ayında abonelik sistemini yenilemeye başladığından beri, anasayfada daha az reklam görme özelliği, şirketin öne çıkardığı başlıca satış noktalarından biri oldu. 

Bazı tahminlere göre Twitter'ın reklam geliri, Musk'ın şirketi Ekim ayında devralmasından bu yana hızlaca düşmeye devam ediyor. The Information tarafından yayınlanan yakın tarihli bir rapora göre, üst düzey bir Twitter yöneticisi geçtiğimiz Salı günü çalışanlarına günlük gelirin bir yıl öncesine göre yüzde 40 düştüğünü söyledi. 

Editör: Enes Sapmaz