Küresel ısınma, kuraklık, salgınlar derkne gezegenimizi tehdit eden diğer bir faktör de kontrolsüz bir şekilde artmaya devam eden insan nüfusu. Birleşmiş Milletler, dünya nüfusuyla ilgili son tahminlerini açıkladı.

8 milyarı geçecek

Dünya Nüfusu İhtimalleri isimli bir rapor yayınlayan Birleşmiş Milletler, 2022 Kasım ayı ortasında, gezegenimizde yaşayan insan nüfusunun 8 milyara ulaşacağını ortaya koydu. Bu yıl bitmeden dünya nüfusu 8 milyar ile yeni bir eşiği geçmiş olacak.

Population-data-1280x720

2020 yılında Dünya Bankası'nın yayınladığı verilere göre dünya gezegenimizde yaşayan insan sayısı 7.753 milyar civarındaydı. 2 yılda bu sayı tam 250 milyon artış yaşamış oluyor. Bazı netriklere göre de şu anda nüfus 7.96 milyara yaklaştı. Yani öngörü gerçekleşmeye çok yakın.

Tahminlere göre artış bu hızla devam ederse Dünya nüfusu 2030 yılında 8.5 milyar barajını geçecek. 2050 yılında 9.7 milyar, 2080 yılında ise 10.4 milyar sayısı karşımıza çıkıyor.  Kongo, Hindistan, Nijerya, Pakistan, Mısır ve Filipinler ve Tanzanya en hızlı nüfus yükselişlerinin görüldüğü ülkeler olarak tahmin edilirken, en kalabalık ülkeler Çin ve Hindistan’da nüfus artışının kısmen de olsa yavaşlayacağı düşünülüyor. 

Vikipedi son on yıldaki ilk tasarım güncellemesini aldı Vikipedi son on yıldaki ilk tasarım güncellemesini aldı

Son olarak rapora göre 2050 yılında erkek nüfusunun yüzde 50.3 olacağı ön görülüyor. Bu da 28 yıl sonra kadın ve erkek nüfusunun neredeyse eşitlenmiş olması anlamına geliyor.

Editör: Burak Karahan