Puupnewsapp'ın "Internet Download Manager" isimi sahte ve kötü amaçlı yazılım Chrome uzantısının Google Chrome Store üzerinde 200.000'den fazla indirmeye sahip olduğu ortaya çıktı.

Kullanıcılar tarafından yayınlanan en eski incelemelere göre, uzantı en az Haziran 2019'dan beri Chrome Web Mağazası'nda bulunuyor. Uzantı, bilinen ve meşru bir indirme yöneticisi programı yüklese de, BleepingComputer adlı güvenlik şirketi, uzantı tarafından sergilenen istenmeyen davranlışları ortaya çıkarıldı. Örneğin spam içerikli sitelere bağlantılar açmak, varsayılan tarayıcı arama motorunu değiştirmek ve kullanıcıyı indirmelerini isteyen açılır pencerelerle daha fazla takip etmek gibi. daha fazla "yama" ve istenmeyen programlar.

Aşağıda gördüğünüz ve bugüne kadar 200.000'den fazla kullanıcı tarafından yüklenen 'İnternet İndirme Yöneticisi' tarayıcı uzantısı o kadar da masum görünmüyor.

2022-08-28 13_02_43-Window

OpenAI'dan önemli yapay zeka önlemi! OpenAI'dan önemli yapay zeka önlemi!

Yazılım şirketi Tonec tarafından yayınlanan, Internet Download Manager adlı yasal bir Windows programı var. Bu uzantı da aynı isimle insanları kandırmaya çalışıyor.

Tonec, Firefox ve Chrome için İnternet İndirme Yöneticisi uzantıları sunar. Ancak şirket tarafından sağlanan orijinal Chrome uzantısına 'IDM Entegrasyon Modülü' adı verilir . Ayrıca, Tonec'in SSS'si , "Google Store'da bulunabilen tüm IDM uzantılarının sahte olduğunu ve kullanılmaması gerektiğini lütfen unutmayın."

Buna karşılık, sahte 'İnternet İndirme Yöneticisi' Chrome uzantısı , "indirme hızınızı %500'e kadar artırdığını" iddia eden " Pupnewsapp " adlı bir web sitesi tarafından yönetiliyor gibi görünüyor ve işlevleri tamamen kullanıcıyı kandırmaya yönelik.

Uzantıyı yüklediyseniz hemen silin

Puupnewsapp'ın "Internet Download Manager" adlı Chrome uzantısı eğer uzantılarınız arasında varsa, hızlıca kaldırmanızı tavsiye ediyoruz. 200 binden fazla kullanıcı tarafından indirilen bu uzantının bu güne kadar fark edilmemiş olması da oldukça ilginç. 

2022-08-28 13_06_58-Window

Editör: Burak Karahan