ABD’de üniversiteye giriş sınavları olarak bilinen SAT, 2024 yılına kadar tamamen dijital hale gelecek. Ayrıca sınav ile ilgili büyük değişiklikler geliyor.

The New York Times’ın bildirdiğine göre , SAT standartlaştırılmış üniversiteye giriş sınavları 2024 yılından itibaren bilgisayarlarda yapılacak. Yeni sistem, yaklaşık yüz yıl önce SAT’nin ilk kez uygulanmasından bu yana ilk kez kağıt ve kalem kullanımına son verecek.

Bunun yerine öğrenciler, sınavları kendi dizüstü bilgisayarlarında veya tabletlerinde veya okul tarafından verilen cihazlarda tamamlayacaklar. Öğrencilerin bir cihazı yoksa, kurul sınav günü bir cihaz sağlayacak. Testleri yöneten Kolej Kurulu, bir öğrencinin gücünü veya bağlantısını kaybederse, “dijital SAT, yeniden bağlanırken çalışmalarını veya zamanlarını kaybetmemelerini sağlamak için tasarlanmış bir sistem” uygulanacağını belirtti.

Sınav süresi ve soru uzunluğu kısalıyor, hesap makinesi serbest

Teknik değişikliklerin yanı sıra, test süresi üç yerine iki saate düşürülecek. Öğrencilerin üniversitede göreceklerini daha iyi temsil eden daha geniş bir konu yelpazesini yansıtan, her biri için bir soru içeren daha kısa okuma parçaları içerecek. Matematik bölümü için nihayet hesap makinelerine izin verilecek. Öğrenciler ve öğretmenler test puanlarını haftalar yerine günler içinde alacaklar ve eğitimciler artık test materyallerini paketleme, sıralama veya nakliye ile uğraşmak zorunda kalmayacaklar.

Kolej Kurulu, pilot testlerde öğrencilerin yüzde 80’inindijital testleri daha az stresli bulduğunu açıkladı. 11. sınıf öğrencisi Natalia Cossio yönetim kuruluna “Çok daha az stresli ve düşündüğümden çok daha hızlı hissettim. Kısa pasajlar, sorunun benden ne yapmamı istediğine daha fazla konsantre olmama yardımcı oldu.” dedi.

OKUYUN  İşte Türkiye genelinde yapılan aşı sayısı