Yıllar boyunca pek çok sohbet robotu gündeme gelm olsa da şüphesiz en başarılısı ve Elon Musk kurucusu olduğu OpenAI şirketi tarafından Kasım ayında halka ücretsiz olarak sunulan ChatGPT olmuştur.

Bu tür teknolojilerin devam eden popülaritesinin ortasında, bir araştırma ekibi gelecekte meslekleri ne kadar etkileyebileceğini incelemeyi üstlendi. Bu durumu, tıpkı makinelerin gelişinin birçok fabrika işçisi için son anlamına gelmesi gibi, belirli alanlarda çalışanların kendilerini tehdit altında hissetmesini sağlıyor.

OpenAI, Open Research ve Pensilvanya Üniversitesi'nden araştırmacılar tarafından yayınlan 'Büyük Dil Modellerinin İşgücü Piyasası Etki Potansiyeline Erken Bakış' başlıklı makale, yapay zekanın "kayda değer ekonomik, sosyal ve politik sonuçları" olabileceği sonucuna vardı.

chatgpt iş

Hırsız koala, 3.800 dolar değerinde bitki çaldı! Hırsız koala, 3.800 dolar değerinde bitki çaldı!

Makalede, meslekleri hem insan uzmanlığını hem de GPT-4'teki sınıflandırmaları birleştirerek GPT yetenekleriyle uygunluklarına göre değerlendiren ekip, GPT'lerin kullanıma sunulmasının dünya çapındaki işlerin en az %10'u etkilenirken, çalışanların yaklaşık %19'u görevlerinin ise en az %50'sinin etkilendiğini söylend,.

Ayrıca yüksek gelirli işler potansiyel olarak daha fazla riskle karşı karşıya olduğunu belirtilen makalede, ABD çalışanlarının yalnızca yüzde üçünün "Ek yazılım veya modaliteler olmadan mevcut dil ve kod yetenekleri göz önüne alındığında görevlerinin yarısından fazlasının yapay zekadan etkilendiği" söylendi.

Editör: Enes Sapmaz