Batı Avustralya'daki Exmouth'tan bir YouTuber olan Brodie Moss, Kwakéa Adası'nı ziyaret etti ve ilginç yolculuğunu belgeleyen bir video yükledi. Kwakéa Adası, Moss'un videoda Brett olarak bahsettiği yerli olmayan beyaz bir adama ev sahipliği yapıyor. Brett, 'savaştan' sonra yerel halka danışarak orada kalma izni almasının ardından adada yaşamaya başladı.

13 yaşındaki kedi, ip atlama rekoru kırdı! 13 yaşındaki kedi, ip atlama rekoru kırdı!

kabile youtube (2)

Çevredeki adalarda yerel yerli kabileler hâlâ atalarının yaşadığı gibi yaşamaya devam ediyorlar. Karadan uzakta, modern dünyadan ve tüm teknolojiden kopuk olarak yaşayan yerliler, balık tutarak ve avlanarak hayatta kalıyorlar.

Adaya giderken her şeyi göze aldıklarını söylediler

YouTuber Moss, 2,2 milyondan fazla izlenen viral videosunda, "İnsanların 'Güney Pasifik'in unutulmuş adaları' dediği yere hoş geldiniz" dedi.

"Vanuatu'nun en kuzeyindeki ada grubundayım. Dükkan yok, hiç elektrik veya iletişim şebekesi yok ve okyanustan veya karadan ne yakalarsak onu yiyeceğiz."

kabile youtube (4)

Brodie, "Uzaktaki şu adaları görüyor musun? Onlara doğru gidiyoruz. Bunlar Brett'in ticaret yaptığı adalar ve tüm yerlilerin bir araya geldiği adalar," dedi.

"Ama daha önce Brett dışında bizim gibi insanları görmediler, bu yüzden her şey olabilir."

Yerliler, YouTuber ve ekibini esir alarak kabile şefine götürdüler

YouTuber'ın yerli kabilenin yanına gittiğinde, korkmuş olan yerlilerden bazıları yaylarını gererek oklarını Brodie'ye çevirdikleri görüldü. Ancak yerli kabile üyeleri onlara ateş etmek yerine Brett ve Brodie'yi kabile şefine götürdü.

kabile youtube (3)

Videoda verilen çeviride, kabile şefi, "Halkımla ikinizi de ağırlıyorum" dedi.

Avustralyalı ve arkadaşlarının rahat bir nefes aldığı görülürken, kabile daha sonra şarkı söylemeye ve dans etmeye başladı.

kabile youtube (5)

Klibin ilerleyen kısımlarında Brodie şunları söyledi: "Bunu beklemiyordum. Bu şimdiye kadar yaşadığım en güzel, çılgınca ve biraz korkutucu deneyimlerden biriydi.

Koruma grubu Survival International, dünya çapında 100'den fazla daha temas kurulmamış kabile olduğunu tahmin ediyor.

YBS Youngbloods kanalının ada ziyareti videosunu aşağıdaki oynatıcıdan izleyebilirsiniz

Editör: Enes Sapmaz