YouTube, iOS ve Android uygulamasına yeni bir "Shorts Düzenle" aracı ekleyerek, içerik oluşturucuların uzun videolarını platform TikTok rakipleri için Shorts'a dönüştürmelerini daha da kolaylaştırmaya çalışıyor. İçerik oluşturucuların videolarından birinden 60 saniyeye kadar seçmelerine ve klibi doğrudan iOS veya Android YouTube uygulamasından Shorts düzenleyicisinde düzenlemerine olanak tanıyor. Ayrıca içerik üreticileri, Shorts formatına dönüştürülmüş videolara fotoğraf veya ek video görüntülerinin yanı sıra metin ve filtreler gibi araçlar ekleyebilecekler.

shorts youtube (4)

YouTube videolarına Shorts'lar ile erişim sağlanabilecek

Bu özelliği tanıtan bir duyuru gönderisinde YouTube, tamamlanmış Shorts videolarının kırpıldığında videonun tamamına bağlantı vereceğini ve içerik oluşturucunun daha uzun içeriği için ideal bir tanıtım aracı haline getirmeye yardımcı olabileceğini söyledi.

shorts youtube (2)

Depremzedeler özel iletişim vergisinden muaf tutulacak Depremzedeler özel iletişim vergisinden muaf tutulacak

Bunun yanı sıra video platform devi, özellik için para kazanma seçeneklerini test etmeye devam ediyor. Eğer bir izleyici bu araçla oluşturulmuş bir Short videosundan hoşlanıyorsa, içerik oluşturucunun kanalına gidip tam videoyu izleyebilecek.

Shorts videoları her ay 1,5 milyardan fazla izleniyor

YouTube, özelliğini 2020'de kullanıma sunmaya başladığından beri Shorts üzerine odaklanmış durumda. Şirket, Shorts yükledikleri takdirde içerik oluşturucularana ödeme yapan bir fon ile kullanıcılarının yeni formatı kullanmasına teşvik etmeye çalışıyor. Ayrıca geçen ay YouTube, her ay 1,5 milyardan fazla kişinin Shorts izlediğini söyledi.

YouTube paylaştığı gönderisinde, Shorts Düzenleme aracının "klasik içeriğinize yeni bir hayat getirmenize izin vereceğini" ve yeni özelliğin erişimin kullanıma sunulduğunu söylüyor. 

Editör: Enes Sapmaz