FCC komiseri Brendan Carr, hem Apple CEO'su Tim Cook'a hem de Google CEO'su Sundar Pinchai'ye "TikTok, kapsamlı veri toplama ile Pekin'in bu hassas verilere görünüşte kontrolsüz erişiminin bir araya gelmesi nedeniyle kabul edilemez bir ulusal güvenlik riski oluşturuyor" dedi.

"Uygulama mağazalarınızdan TikTok'u kaldırmanızı rica ediyorum"

Ayrıca FFC yetkilisi Carr, 24 Haziran 2022 tarihli bir mektupta şunları yazmıştı: "TikTok'un davranış biçiminin ve Pekin'deki kişilerin hassas ABD kullanıcı verilerine sınırsız erişimle ilgili yanlış beyanlarının her ikisinin de politikalarına uymadığı açıktır. Şirketleriniz, uygulama mağazalarınızda kullanılabilir kalma koşulu olarak her uygulamanın uymasını şart koşuyor.

"Bu nedenle, uygulama mağazası politikalarınızın düz metnini TikTok'a uygulamanızı ve bu şartlara uymadığınız için uygulama mağazalarınızdan kaldırmanızı rica ediyorum."

X, terörist gruplara destek verdi! X, terörist gruplara destek verdi!

Ayrıca mektup şu şekilde devam etti: "Apple App Store ve Google Play Store politikalarının sayısız hükmü, TikTok'un gizli veri uygulaması tekrarlanan temsillerine aykırı bir modelle alakılıdır.

tiktok google ve apple çağrısı (1)

"Örneğin, Apple App Store İnceleme Yönergeleri Bölüm 5.1.2(i), bir uygulama geliştiricinin 'bir bireyin verilerinin nasıl ve nerede kullanılacağına' ve 'data'nın toplandığına ilişkin bilgilere erişim sağlaması gerektiğini belirtir. Uygulamalardan yalnızca uygulamayı geliştirmek veya reklam sunmak için üçüncü taraflarla paylaşılabilir."

TikTok bu iddiaları yalanladı

Ancak TikTok Amerika Kıtası Kamu Politikası Başkanı Başkan Yardımcısı Michael Beckerman bu iddiaları yalanladı. CNN'ye konuşan Beckerman, "Sizi internette izliyormuşuz gibi tarayıcı geçmişini topladığımızdan bahsediyor. Bu sadece yanlış. Bir dizi sosyal medya uygulamasının diğer uygulamalardaki tarayıcı geçmişinizi kontrol etmeden yaptığı bir şey. TikTok'un yaptığı bu değildir." dedi.

Donald Trump'ın başkanlık dönemindeki iddiları gündemden hala düşmüş değil

Donald Trump'ın başkan olduğu dönemde de TikTok'un yasaklanması gündeme gelmişti. Şu anki ABD Başkanı Joe Biden da TikTok'u "Ciddi bir endişe meselesi" olarak tanımladı. Bununla birlikte 17 Haziran'da ABD’li kullanıcıların özel verilerini ABD ve Singapur’daki kendi veri merkezlerinden Oracle bulut sunucularına taşıdığını açıklayan TikTok, yeni gelişmeden kısa bir süre sonra ABD'li kullanıcılar hakkındaki kamuya açık olmayan verileri sızdırmakla suçlanmıştı.

Tiktok-logo

Apple CEO’su Tim Cook ve Google'ın çatı şirketi Alphabet CEO’su Sundar Pichai'ye gönderilen 24 Haziran tarihli FCC mektubunda “TikTok, yüzeyde göründüğü gibi değil. Bu sadece komik videolar veya meme paylaşmak için bir uygulama değil.” açıklamasında bulunan Carr, “Özünde TikTok, çok miktarda kişisel ve hassas veri toplayan gelişmiş bir gözetim aracı olarak işlev görüyor.” sözlerini dile getirdi.

Editör: Enes Sapmaz