Truecaller'dan devrim niteliğinde yapay zeka özelliği! Kendi sesinizi kullanabileceksiniz... Truecaller'dan devrim niteliğinde yapay zeka özelliği! Kendi sesinizi kullanabileceksiniz...

Yaklaşık bir ay önce Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğ Bugün (28 Mart) itibarıyla yürürlüğe giriyor. Bu tebliğ, akıllı telefonlarda adet başına birim gümrük kıymetini, 200 dolardan 350 dolara yükseltecek. Yani basitçe açıklamak gerekirse, gözetim belgesine sahip olmayan ithalatçıların Türkiye'ye getirdikleri en ucuz telefonun fiyatı sabit olarak 350 dolar olarak kabul edilecek.

Bu yeni tebliğ yüzünden artık ithalatta gözetim belgesi almayan tüm tedarikçiler, Türkiye'ye 100 dolarlık bir telefon getirseler bile 350 dolarmış gibi gümrük işlemi gerçekleştirecekler. Bu durum ise, ucuz telefonlara büyük zamların gelmesi anlamına geliyor.

telefon zam (2)

Resmi Gazetede yayınlanan yeni gümrük düzenlemesi ürünleri ne kadar zamlandıracak?

İthalattan gözetim uygulaması, ithalattan kaynaklanacak vergi kayıplarının önlenmesi amacıyla yürürlüğe girmişti. Gözetim uygulamasının en önemli amacı ise yerli üreticiyi korumak.  Bu düzenleme ile birlikte akıllı telefonlar olduğundan kat kat daha pahalı olacak. Bu düzenlemeden önceki bir telefon 7.683 TL iken düzenlemeden sonra 10.531 TL oldu. Yani yaklaşık 2.900 TL zamlanmış oldu.

Editör: Enes Sapmaz