Çin, 24 Temmuz günü Long March 5B isimli roketi başarıyla uzaya fırlatmıştı. Bu roketin görevi taşıdığı Tiangong uzay istasyonunun ikinci modülü olan Wentian’ı uzay yörüngesine sokmaktı. Görevini başarı ile tamamlayan roketin 25 tonluk gövdesi şu an uzay yörüngesinde düşeceği anı bekliyor. 25 tonluk uzay çöpünün düşeceği yer ise belirsizliğini koruyor. ABD Uzay Kuvvet’leri tarafından yapılan araştırmaya göre, 25 tonluk uzay çöpümüz 31 Temmuz saat 10:30 gibi düşüşe geçecek.

long-march-5b

25 tonluk uzay roketi gövdesinin düşüş konumu, düşme anı yaklaştıkça güncelleneceği belirtildi. Ancak şu an için düşme ihtimali olduğu yer 41. kuzey enlemi ve 41. güney enlemleri arasında olacağı biliniyor. Bu enlemler arasında maalesef Türkiye de bulunuyor. 31 Temmuz günü kafamıza bir 25 tonluk roketin düşme ihtimali gerçek.

Florida kıyılarını tamamen kaplayan yosun bloğu belirsiz nedenlerden kayboldu! Florida kıyılarını tamamen kaplayan yosun bloğu belirsiz nedenlerden kayboldu!

Düşen 25 tonluk gövdenin büyük bir kısmının yanarak yok olacağı ve gövdenin sadece %20-%40’nın yere düşeceği tahmin ediliyor. Bu durumda uzay çöpünün yere düşen parçası yaklaşık 5 ton ve 10 ton arası olacak gibi duruyor.

2022-07-27 16_28_48-Window

NASA yöneticisi Bill Nelson’un yaptığı açıklamaya göre, “Uzay görevi gerçekleştiren ülkeler, uzay nesnelerinin dünyaya geri dönüşü aşamalarında insanlara ve mülklere yönelik riskleri en aza indirmeleri gerekiyor ve operasyonla ilgili bilgilerin en şeffaf hali ile kamu ile paylaşılması gereklidir”.  Çin hükümetinin bu uzay görevindeki riskleri ne kadar minimize ettiği ve ortaya çıkacak maddi ve manevi sorunları ne kadar karşılayacağı bilinmez. Bu sebepten ötürü kafanıza 25 tonluk bir uzay çöpü düşerse hakkınızı nasıl savunursunuz bilemiyoruz. 25 tonluk uzay çöpünün düşme yeri ile ilgili bilgileri bu linkten takip edeblirsiniz.

Editör: Engin Çepnioğlu