New York merkezli izleme grubu Access Now'un yayınladığı araştırmaya göre 35 ülke, sadece 2022 yılında en az 185 kez interneti kapatarak sansüre başvurdu. Keep It On kampanyasını 2016 yılında başlatan Acces Now geçen yıl internette kesintilerinin neredeyse yarısının Hindistan'da gerçekleştiğini paylaştı. Kesintilerin çoğu ise, insani krizler, protestolar, aktif çatışmalar, seçim ve savaş bilgileri sırasıyla geldi. Paylaşılan rapora göre Hindistan hükümeti geçen yıl 84 kez internet erişimini kapattığı bildirildi. 

NASA'nın uzay araştırmalarında kullandığı bu materyalle çanta yaptılar! NASA'nın uzay araştırmalarında kullandığı bu materyalle çanta yaptılar!

internet yasağı (2)internet yasağı (2)

Ayrıca Etiyopya'nın Tigray kentindeki insanlar 2 yıldan fazla bir süredir iletişim kesintisi yaşamaya devam ediyor ve Myanmar'da ise bazı bölgeler 500 günden fazla bir süredir internet kesintisine maruz kalıyor.

Access Now raporunda şu sözlere yer verdi: "Yetkililer yıllardır aynı nedenlerle, aynı gerekçeleri kullanarak kapatma emri verdiler. Uzun süreler boyunca, iktidardakiler kapatmaları insanları susturmak için kullandılar ve genellikle tam kesintiler, mobil kapatmalar ve platform engellemeleri yoluyla belirli toplulukları hedef aldılar."

internet yasağı (1)

Bunun yanı sıra, Rusya'nın Ukrayna işgali sırasında internet erişimini 22 kez kestiği ve kesintileri telekomünikasyon altyapısını tahrip etmek için siber saldırılar düzenlediği bildirildi. 

Editör: Enes Sapmaz