Yayın balığı benzeri 'barbel'lere sahip olduğu belitilen Cornechiniscus mystacinuKırgızistan'ın Celalabat bölgesinde rastlanıldı.

Eksi 272 santigrat derece veya 150 santigrat derecede hayatta kalabiliyorlar

İlk olarak 1773'te keşfedilen tardigratlar, en zorlu koşullarda hayatta kalma yetenekleriyle bilinen çeşitli mikroskobik omurgasızlar yaşam formlarıdır. Su ayıları veya yosun domuz yavruları olarak da bilinen bu canlılar, 60 yıla kadar yaşayabilir ve mikroskop altında görülebilecek şekilde maksimum 0,5 mm'ye kadar büyüklüğe erişebilir.

yeni su ayıları türü cinsi keşfedildi (5)

Asteroid içinde Ay'a ait bir parça keşfedildi! Asteroid içinde Ay'a ait bir parça keşfedildi!

Ayrıca eksi 272 santigrat derece veya 150 santigrat derece sıcaklıklarda birkaç dakika boyunca hayatta kalabilirler.

yeni su ayıları türü cinsi keşfedildi (6)

Marianas Çukuru'nun dibinde neredeyse 0 atm'den 1.200 atm'ye kadar olan basınçlara ve ayrıca 5.000-6.200 Gy'ye kadar radyasyon seviyelerine dayanıklık gösterebilirler.

Kuraklığa ayak uydurmayı başardılar

Araştırmacılar tarafından keşfedilen Cornechiniscus mystacinu, tuhaf boynuz şekilli uzantılara sahip ve büyük gövdeli tardigrad cinsinden olduğu belirtildi.

yeni su ayıları türü cinsi keşfedildi (2)

Bu cinsin üyeleri tipik olarak yüksek miktarda tozlu topraklara sahip yosun ve likenlerde yaşarlar ve sık ve uzun süreli kuraklıklara maruz kalırlar.

yeni su ayıları türü cinsi keşfedildi (7)

Jagiellonian Üniversitesi Omurgasızların Evrimi Bölümü'nde araştırmacı olan çalışma yazarı Piotr Gąsiorek, "Orta Asya'nın dağları ve platoları önemli sayıda endemik tardigrad türü barındırıyor, ancak bu bölgenin biyolojik çeşitliliğinin araştırılması uzun zamandır gerçekleşmemişti" dedi.

Kurak ortamlara uyum sağlıyorlar

Yeni çalışmada Gąsiorek, Kırgızistan, İtalya ve Arjantin'den yeni Cornechiniscus örneklerini inceledi. Tardigratlardan birinin daha önce bilinmeyen bir türü temsil ettiğini belirleyen araştırmacı, Cornechiniscus mystacinus'u Kırgızistan'ın kuzeyinde Celalabat bölgesinde Taşkömür'ü çevreleyen dağlarda rastladı.

yeni su ayıları türü cinsi keşfedildi (3)

Keşfedilen yeni türün renginin sarıdan koyu turuncuya, büyük ve dolgun bir gövdeye, büyük yuvarlak siyah kristal gözlere, uzun peribukkal sirri ve pürüzsüz pençelere sahip olduğu belirtildi.

Yetişkin dişiler ortalama olarak 0,5 mm uzunluğundadır ve yetişkinliğe erişen erkekler dişilerden daha incedir ve ortalama olarak çok daha küçüktür.

yeni su ayıları türü cinsi keşfedildi (4)

Cornechiniscus mystacinus'un keşfi, ScienceDirect dergisindeki bir makalede yayınlandı.

Editör: Enes Sapmaz