United adlı bir hava taşımacılık şirketinin 839 sefer sayılı uçuşunda 300'den fazla yolcunun, motor arızası nedeniyle pilotun beklenmedik bir şekilde uçağı indirmek zorunda kalmasının ardından Pago Pago Uluslararası Havalimanı'nda mahsur kaldığına inanılıyor.

Depremzedeler özel iletişim vergisinden muaf tutulacak Depremzedeler özel iletişim vergisinden muaf tutulacak

300 yolcu adada mahsur kaldı

Uçak, Pago Pago'nun 11 mil güneybatısında, Tutuila adasındaki Tafuna köyü ve ovalarında bulunan havaalanına indiği belirtiliyor. United Airlines, uçak yolcularını adada ağırlamak için çeşitli düzenlemelerin yapıldığını söyledi.

United Airlines tarafından yapılan duyuruda şu açıklamalara yer verildi: "Mekanik bir sorunu çözmek için bugünkü uçuş, Pago Pago'ya yönlendirildi."

"Müşterilerimizi ağırlamak için mevcut otel seçenekleri de dahil olmak üzere tesislerimizi kullanıyoruz. Ayrıca Sidney gezilerini yakında gerçekleştirebilmeleri için adaya yeni bir uçak göndereceğiz."

Samoalı vatandaşlar yolculara yardım etti

Mahsur kalan yolcuların aile üyeleri, adada yakınlarının nasıl misafir edildiğine paylaşmak için Twitter'a gitti. Twitter'da bir adam "Kızım mahsur kaldı" diye paylaştığı gönderisinde, "Yolcular hangarda duş aldılar, ada turu yaptılar ve ıssız kumsalda bira içtiler."

uçak (1)-2

The Guardian'ın bildirdiğine göre, gemideki mürettebat üyeleri Boeing 787-9'un motorunda potansiyel bir yağ sızıntısı fark ettiler. Yedek uçağın Pago Pago'dan 31 Aralık'ta 03.00'te ayrılması ve 1 Ocak'ta 07.15'te Sidney'e varması planlandı, bu da yolcuların Avustralya şehrinde bir yeni yıl geri sayımını kaçıracakları anlamına geliyor.

uçak (2)-1

Airlive, United Airlines'ın gönderdiği, #UA3032 numaralı yedek uçağın henüz adaya ulaşmadığı bildirdi. Bir büyükanne olan Leonie Butta, 30 yaşındaki oğlu ve iki torununun uçağını canlı radardan takip etti. Uçak Vancouver'dan Sidney'e seyahat ediyordu. Butta, uçağı indirme kararına övgüde bulunarak, oğlunun adadaki deneyiminin "gayet hoş" olduğunu söyledi.

“Onlara yiyecek getirmişler, havuz başında kalacak bir yer bulmuşlar ve oğlum onların bira bile getirdiklerini söyledi.

Editör: Enes Sapmaz