Bilim insanları, 'Superman' güçlerine sahip bir telefon çipi geliştirdi Bilim insanları, 'Superman' güçlerine sahip bir telefon çipi geliştirdi

Bilim insanları, diğer organizmaların beslenme türlerinden farklı bir beslenme alışkanlığına sahip yeni bir organizma keşfetti. Keşfedilen bu yeni virovor organizma, sadece virüsler ile beslenebiliyor. Adı Halteria olarak belirtilen organizmanın diğer canlıların aksine bu diyetinden oldukça memnun...

halteria (1)-1

Virüsler ile beslenebiliyor

Birçok tatlı su ortamında yaygın olarak rastlanan Halterialar, planktonik kirpiksilerin bir cinsidir. Uzun zamandır bilimsel literatürde yer alan bu organizmanın yeni bir özelliği keşfedildi. Nebreska Üniversitesi, Halteria'nın sadece virüslerle beslenebildiklerini keşfetti. Araştırmayı ise, Nebraska Üniversitesinden bir araştırmacı olan John DeLong yürüttü.

halteria (2)-1

Halteria'yı teste tabii tutmak için DeLong ve ekibi gölet sularından çeşitli örnekler topladı. Bilim insanları, organizmadan farklı olan mikropları izole etti ve ardından yeşil algleri enfekte eden bir tatlı su organizması olan klorovirüsten bol miktarda denek suya ekledi. Sonraki birkaç gün içinde araştırmacı ekip, virüslerin ve diğer mikropların nüfus büyüklüğünü detaylıca takip ederek birbirlerini yiyip yemediğini gördü.

halteria (1)

Halteria, klorovirüsleri yediler

Deneyin sonucunda Halteria adıyla bilinen kirpiksi organizma, sudaki tüm virüsleri tüketti. Bunun yanı sıra kirpiksiler için başka besin kaynağı olmayan su örneklerinde Halteria popülasyonları, iki gün içinde yaklaşık 15 kat artarken, klorovirüs seviyeleri 100 kat kadar düşüş gösterdi. Virüs kaynağı içermeyen kontrol numunelerinde Halteria'lar hiç üreyemedi.

Editör: Enes Sapmaz