Şirket sözcüsü verdiği demeçte, Meta'nın bu yılın başlarında Kanadalı kullanıcıların Facebook ve Instagram beslemelerinden haber içeriğini çekmesine rağmen, bu engellemenin Threads'a geçmediğini belirtti.

Ancak bazı Threads kullanıcıları, durumun değişip değişmediğini gösteren uyarılar görmeye başladıklarında durumu sorgulamaya başladı. Threads markalı bir bildiri ile “Kanada'daki insanlar bu içeriği göremiyor” yazan bir uyarıda, "Kanada hükümeti yasasına yanıt olarak Kanada'da haber yayıncılarından gelen içerik görüntülenemiyor" deniyordu.

threads-4

Artık başka bir kullanıcının profil fotoğrafını ekran görüntüsünü alamayacaksınız... Artık başka bir kullanıcının profil fotoğrafını ekran görüntüsünü alamayacaksınız...

Bu hatanın ne kadar yaygın olduğu veya ne kadar süre boyunca gerçekleştiği henüz belirsiz. Sorunla ilgili raporlar pazartesi günü ortaya çıkmaya başladı ve bazı kullanıcılar salı sabahına kadar hala bağlantıları görüntüleyememekteydi. Pazartesi günü bir gönderide Pedro Marques, "@meta Kanada'daki haber engellemelerini arttırıyor, daha önce sadece Facebook ve Instagram'da değil, şimdi Threads'te de," yazdı.

Meta sözcüsü, bu sorunun en azından şu anda Threads'a uygulanmadığını belirtti. Ancak yine de uyarının görünmesi, şirketin sonunda Threads'te de haber içeriğini engelleyebileceği spekülasyonuna neden oldu.

Editör: Enes Sapmaz