Amerika'nın Carnegie Mellon Üniversitesi ve Hong Kong Çin Üniversitesi'nden araştırmacılar, Terminatör 2'nin 'kötü karakteri' T-1000'in güçlerini taklit edebilen bir malzeme türü üretti. Yaratıcılar, deniz hıyarlarının doku sertliğini değiştirme kapasitelerinden ilham aldıklarını belirtiyorlar. Görüntüler daha çok Robert Patrick'in akıl hastanesi parmaklıklarından geçmek için sıvılaşmasını hatırlatıyor. Hatta geride kalan azıcık parçanın emilimi bile benzer.

Bilim kurgu filmlerinin kapasitesine henüz ulaşmamış olsalar bile, sert gövdeli robotlar iyice yaygınlaşmış durumda. Yumuşak cüsseli muadilleri dar alanlara girebilirler ancak orada yapabilecekleri sınırlıdır ve kontrol edilmeleri de zordur. Fakat Hong Kong Çin Üniversitesi'nden Dr Chengfeng Pan liderliğindeki bir ekip, durumu özetleyen bir video ile en çok ihtiyaç duyulan durumlarda kullanılabilecek, şekil değiştirebilen bir robot yaptı. Araştırmacılar tarafından yayınlanan bir videoda, T-1000 Terminator cyborg'a benzeyen küçük bir robotun minicik bir hapishane hücresinden kaçtığı görülüyor.Robotun, çubuklar arasında hareket etmek için sıvı bir forma dönüştüğü görülebilir. Daha sonra hapisaneden kurtulunca da eski katı haline geri dönüyor.

İşte o görüntüler:

Pan yaptığı açıklamada , "Robotlara sıvı ve katı haller arasında geçiş yapma yeteneği vermek, onlara daha fazla işlevsellik kazandırıyor" dedi . 

Cyberpunk lensler gerçek oluyor! Uzaktan cihaz kontrol edebilecek Cyberpunk lensler gerçek oluyor! Uzaktan cihaz kontrol edebilecek

Başarı , yazarların "manyetoaktif katı-sıvı faz geçiş makinesi" olarak adlandırdığı, manyetik alanın etkisi altında katı ve sıvı arasında geçiş yapabilen bir malzemeye dayanıyor .

Bunu yapmak için, oda sıcaklığına yakın sıvıya dönüşen bir metale ihtiyaçları vardı. Cıva'nın katılaşma koşulları çok soğuktur ve diğer metallerin çoğu sıvılaşmak için çok fazla ısı gerektirir. Bununla birlikte, galyum yalnızca 29,8 °C (85,6 °F) erime noktasıyla bu amaca oldukça uygundur. 

robot-sıvı-katı

Faz değiştiren malzemeler daha önce yapıldı, ancak dönüştürmek için harici ısı kaynaklarına veya elektrik akımlarına ihtiyaç duyuldu. Makale, videodaki başarılara ek olarak, küçük robotlarının katı olduğunda 21 milimetrelik (0,8 inç) hendekleri atlayabildiğini ve duvarlara tırmanabildiğini, ancak sıvı haldeyken tekrar birleşmeden önce nesnelerin etrafından dolaşmak için alt bölümlere ayrıldığını bildiriyor. Pan, "Şimdi, bazı çok özel tıbbi ve mühendislik problemlerini çözmek için bu malzeme sistemini daha pratik yollarla zorluyoruz" dedi . 

Araştırma projesinde ekip lideri olan Pan, robotları model bir mideden yabancı bir cismi çıkarmak ve aynı mideye talep üzerine ilaçları vermek için de kullandıklarını açıkladı.

Etkileyici ve potansiyel olarak tıbbi açıdan çığır açıcı.

Editör: Burak Karahan