Kanada'nın bir nehrinde yumurtla dönemindeki 65.000'den fazla somon kuraklık nedeniyle öldü. Pembe ve köpek sombalığı olmak üzere ölenler arasında iki farklı somon türü yer alıyordu. Bölgedeki yerel halk, yaşanan olaydan sonra oldukça yıkıcı bir mevsimin geleceğini söylüyor.

Simon Fraser Üniversitesi'nden araştırmacılar, 29 Eylül'de British Columbia'nın uzak Central Coast bölgesindeki Neekas nehrinde toplu balık felaketiyle karşılaştılar.

Yerli Heiltsuk Ulus Bölgesi içindeki Bella Bella bölgesine yakın olan bu nehir ile ilgili bir video da paykaşıldı.

Bilim insanları, bu kayıp kıtanın "Atlantis" olabileceğini düşünüyor Bilim insanları, bu kayıp kıtanın "Atlantis" olabileceğini düşünüyor

Tipik bir yılın sonbaharında, yetişkin pembe ve köpek somonları Pasifik Okyanusu'ndan yumurtlamak için su yollarına göç ederler. 

Yumurtalarını bıraktıktan sonra, balıklar genellikle ölür ve balıkların ölüleri diğer vahşi yaşamı, su yollarını ve çıkarken ormanı besler. Ancak olay yerine ilk gelen araştırmacılardan biri olan Allison Dennert, Neekas'ta bulunan balıkların neredeyse tamamının üremeden önce öldüğünü söyledi. Dennert, “Henüz yumurtlama fırsatı bulamamış olan birçok balığı böyle görmek inanılmaz derecede yürek parçalayıcıydı” dedi.

2022-10-09 09_58_37-Window

Dennert, bu tip ölü somon olaylarını görmeye alışkın olduğunu fakat "Bu derece büyüklükte ve eşi görüşmemiş" bir olaya daha önce şahit olmadığını söyledi. Dennert ve meslektaşları, akıntıyı görmeden çok önce kokusunu aldılar. Balıok cesetlerinin kokusunu takip eden araştırmacılar, bölgeye ancak yüzlerini kapatarak girebildiler. Dennert kokunun yoğunluğunu "Burnumuzu ve gözlerimizi yakıyordu." diyerek açıkladı. Kuraklık ve mevsim sonu sıcak dalgası bu sonbaharda birçok bölgeyi etkiledi. Aynı zamanda, rekor yüksek sıcaklıklar ve rekor düşük Eylül ve Ekim yağışları kayıtlara geçti. Sonuç olarak, birçok su yolu azalıyor ve bazıları tamamen kuruyor. Neekas'takaydedilen ölümlerin muhtemelen birçok yaşanan olaydan kayıtlara geçen sadece biri olduğu söyleniyor. 

Editör: Burak Karahan