Bilim insanları, 'Superman' güçlerine sahip bir telefon çipi geliştirdi Bilim insanları, 'Superman' güçlerine sahip bir telefon çipi geliştirdi

SpaceX, Starship için ilk yörünge test uçuşu için uzun süredir hazırlıklarını sürdürüyordu. Ancak bu planlar ertelenecek gibi görünüyor.

Devasa fırlatma aracı için tasarlanmış bir Süper Ağır güçlendirici (Booster), şirketin Boca Chica Teksas'taki testleri sırasında patladı. Olayın bir videosunu paylaşacan NASA SPaceflight, şirketin Raptor motorlarını test ederken güçlendiricin alev aldığını ve patladığını belirtti. Super Heavy adı verilen mevcut prototip Booster 7, 33. versiyon 2 adet Raptor motorla donatılmıştır.

NASA Spaceflight'ın patlamayla ilgili tweetine yanıt veren şirketin sahibi Elon Musk, "Bu gerçekten de iyi değil. Şirket hasar tespit çalışması yapıyor." dedi.

Şirket , Mayıs 2021'de nihayet ilk başarılı fırlatma ve iniş sekansını gerçekleştirmeden önce, geçmişte çeşitli nedenlerle birkaç Starship roket prototipi patlamıştı. Güçlendiricilerin bazıları yer testi sırasında patladı , diğerleri ise Starship test uçuşlarının ardından indikten sonra alev aldı.

Geçen ay Musk, Starship'in Temmuz ayında "uçmaya hazır" olacağını, ancak bu olayın büyük olasılıkla şirketin zaman çizelgesini etkileyeceğini söyledi.

starship-super-heavy-booster-explosion

Booster nedir?

Bir takviye roketi, ya çok aşamalı fırlatma aracının ilk aşamasıdır ya da uzay aracının kalkış itkisini ve yük kapasitesini artırmak için daha uzun yanan destek roketleriyle paralel olarak kullanılan daha kısa yanan bir rokettir.

Yaklaşık 120 metre uzunluğundaki uzay aracı şimdiye kadarki en güçlü roket olma özelliği taşıyor. Uzay aracı, 75.6 milyon Newton itiş gücü sağlayan 33 adet Raptor motoruna ev sahipliği yapıyor. Bu da Starship’i NASA’nın SLS roketinden neredeyse iki kat güçlü hâle getiriyor.

SpaceX kısa süre önce Federal Havacılık İdaresi (FAA) tarafından yapılan bir çevresel incelemeden geçti. Şirketin FAA tarafından belirlenen belirli görevleri yerine getirmesi ile birlikte roket fırlatmaları için Starbase tesisine izin çıkmıştı.

İnsanlı Mars görevlerinde kullanılacak

Yüzlerce ton taşıma kapasitesine sahip olan Starship, insanlı Mars görevlerinde ve yük taşımacılığı için yeniden kullanılabilir bir roket olma özelliğini taşıyor. Starship, Super Heavy Booster adı verilen fırlatıcılarla donatıldığında 121 metre uzunluğa ulaşıyor. Geçtiğimiz Şubat ayında devasa bir fırlatma sistemi ile uzaya gönderilecek Starship'in fırlatılış anını gösteren bir video paylaşan SpaceX, yeni roketin yüksek irtifa testlerini tamamladı.

Editör: Burak Karahan