İnsanların görme ve duyma yeteneklerini aşan robotları duymuşsunuzdur, peki koku alan robotlar konusunda aynısını söylebilecek misiniz? Dünya'da bir ilki başaran bilim insanları robotlara koku duyusunu kazandırdı.

Tüm teknolojik ilerlemelerimize rağmen, insanlar hala daha iyi bir burun yapmayı pek başaramadı. Ne de olsa evrim, insanlar ve hayvanların koku algıları için kullandıkları reseptörleri mükemmelleştirmesi milyonlarca yıl aldı. Ancak bilim insanları, doğanın da yardımıyla bu cephede yeni bir çığır açmış olabilirler.

robot (1)

Biosensor and Bioelectronics dergisinde yayınlanan bir çalışmada, Tel Aviv Üniversitesi'nden bir grup araştırmacı, yakın zamanda bazı özel elektroniklerden 10.000 kat daha fazla hassasiyetli bir düzineden fazla kokuyu tanımlayabilen bir robot yarattıklarını söyledi. Biyo-hibrit bir platform olarak tanımlanan robot, bir kokuyu algılaması durumunda antenler tarafından üretilen elektrik sinyali miktarını ölçen bir elektronik sisteme bağlı bir çöl çekirgesinden alınan bir dizi antene sahip.

robot (2)

Kokuları sinyal çıkışlarıyla karakterize etmeyi öğrenen bir algoritmayla eşleştiren bilim insanları, bu şekilde, sardunya, limon ve badem ezmesi dahil olmak üzere sekiz "saf" koku ile iki farklı koku karışımı arasında güvenilir bir şekilde ayrım yapabilen bir sistem oluşturdu. Bilim insanları, robotlarının bir gün uyuşturucu ve patlayıcıları tespit etmek için kullanılabileceğini söyledi.

Bitkileri talan eden böceklere yeni çözüm Bitkileri talan eden böceklere yeni çözüm

Tel Aviv Üniversitesi'nden paylaşılan bir YouTube videosunda, robotun "bilimsel bir ilk" olduğunu iddia ediyor. Bunun yanı sıra, geçen Haziran ayında Michigan Eyalet Üniversitesi'nden araştırmacılar, kanser hücrelerini saptamak için cerrahi olarak değiştirilmiş çekirgeler kullanan bir sistemi detaylandıran bir araştırma yayınladılar. 

Editör: Enes Sapmaz