Pembe kar, karda bulunan bir alg türü sonucu oluşur ve karakteristik pembe rengini sadece güneş ışığına çıktığında alır. Bazı insanlar pembe karın meyvemsi bir aromaya sahip tadı olduğunu iddia etse de, sıkıntılı bir durumda kalmak istemiyorsanız, yemeyi denemeyin.

Pembe kar nedir?

Pembe kar, , tatlı su ortamlarında bulunan bir tür yeşil alg olan Chlamydomonas nivalis alginin sonucudur. Yeşil Alg adındanda anlaşıldığı gibi güneş ışığı görene kadar yeşil renklidir. Ama güneşe çıktığında pembe renk alır.

Pembe renk neden oluşur?

Chlamydomonas nivalis kendini UV radyasyonundan korumak için bir pigment salar. Bu pigment, havuç, domates ve biberde bulunan karotenoidleri içerir. Bitkilere, alglere ve bakterilere sarı, turuncu ve - tahmin ettiniz - bazen pembe özelliklerini veren bu pigmentlerdir.

Algler, kar olan soğuk, besin yönünden fakir ortamda gelişirler ve daha soğuk aylarda mikroskobik karpuz renkli jöle çekirdeği şeklini alarak kendilerini güneşten korurlar. Eğer havalar karın erimesine yetecek kadar ısınırsa, hareketli yeşil hücreler gibi ortalıkta dolanırlar, ancak buza kilitlendiklerinden buzun rengini pembeye çevirirler.

Pembe-Kar-Olur-mu-

Pembe kar çevreye zararlı mı?

Pembe karın  biraz sorunlu hale geldiği nokta, kar üzerindeki etkisidir. Pembeye dönüşmesi, Chlamydomonas nivalis alglerinin güneş ışınlarından korunmasına yardımcı olur , ancak aynı zamanda karın UV ışığını yansıtmada daha az iyi olmasına neden olur. Bu, daha hızlı eridiği anlamına gelir ve gezegenin donmuş ortamlarının ihtiyaç duymadığı bir şey varsa, o da daha fazla erimedir.

Pembe kar yemek güvenli midir?

Hayır. Gerçekten çaresiz değilseniz yemeyin. . Rotiferler, nematodlar, buz solucanları ve baharkuyrukları dahil olmak üzere çeşitli türler Chlamydomonas nivalis yemeyi sever. Üstelik, yenildiğinde müshil etkisi olduğu söylenir ve bu, serin esintilerin alt bölgelerinizi dondurmakla tehdit ettiği bozulmamış karda yürürken muhtemelen ihtiyacınız olmayan bir şeydir.

Bilim insanları, Dünya'nın derinliklerinde saklı bir okyanus keşfetti! Bilim insanları, Dünya'nın derinliklerinde saklı bir okyanus keşfetti!

Genel olarak kar yemek de güvenli değildir. Rengi fark etmez...

Editör: Burak Karahan