Japonya'daki araştırmacılar, Asya'da “süper” dirençli sivrisinekler keşfettiklerini söylüyorlar. Bu hafta yayınlanan bir çalışmada, Vietnam ve Kamboçya'da yaygın bir hastalık vektörü olan Aedes aegypti sivrisineklerinin en yaygın kullanılan böcek ilaçlarına karşı güçlü koruma sağladığına inanılan çeşitli mutasyonlar taşıyan popülasyonlarına rastlandığını açıkladı. Keşfin, bu mutasyonların küresel olarak yayılmasını önlemek için acil eylemi gerektiği belirtiliyor.

Aegypti sivrisinekleri (Sarı Humma Sivrisineği), kısmen bize bulaştırabilecekleri çok çeşitli mikroplar sayesinde, dünyadaki insan hastalıklarının en üretken kaynaklarından biridir. Bir aegypti'nin (akraba bir tür olan albopictus ile birlikte) küresel varlığı ve yaydıkları hastalıklar son yıllarda genişledi. Bunlar arasında  sarı humma, dang humması, Zika ve chikungunya sayılabilir. Pek çok uzman , Amerika Birleşik Devletleri'nin güney ve doğu bölgeleri de dahil olmak üzere, iklim ısınmaya devam ettikçe , menzillerinin yalnızca önümüzdeki yıllarda daha da artacağını düşünüyor. Yeni bulgular ise bu endişelerin daha da artabileceğini gösteriyor.

Araştırma,  Japonya Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü'nden bilim insanları tarafından yürütüldü. Araştırmacılar tarafından bulunan mutasyonlardan herhangi birinin sivrisinekleri gerçekten koruyup korumadığını test etmek için, laboratuvarda insektisitlere karşı hayatta kalma oranlarını dirençli olmayan sivrisineklerle karşılaştırdılar.

zika-virusu-bulastiran-ae-452_2-41

Sonuçta, aegypti sivrisineklerinin bu yok edici mutasyonlardan bir veya daha fazlasını taşıyor gibi görünen, önceden bilinmeyen 10 alt türünü belirledi. Her iki ülkedeki sivrisineklerin %78'inden fazlasında özellikle L982W ikamesi adı verilen yeni bir mutasyon bulundu. Ve Kamboçya'nın belirli bir bölgesinde, sivrisineklerin yaklaşık %90'ı, özellikle rahatsız edici olarak tanımlanan iki çift mutasyondan birini taşıyordu.

Laboratuvar deneyleri ayrıca, bu kombinasyon mutasyon taşıyan sivrisinekleri öldürmenin çok daha zor olduğunu ve "şimdiye kadar bildirilen diğer tüm tarla popülasyonlarından önemli ölçüde daha yüksek piretroid direnci seviyeleri" olduğunu buldu. Makalelerinin başlığında, sonuçlarını "Asya'da süper-böcek ilaçlarına dayanıklı dang sivrisineklerinin keşfi" olarak tanımlıyorlar.

Bilim insanları kağıt atıklarından ağrı kesici üretmeye başladı! Bilim insanları kağıt atıklarından ağrı kesici üretmeye başladı!

Bu endişe verici mutasyonların çok geç olmadan dünyaya yayılmasını önlemek için daha çok şey yapılması gerekiyor. Örneğin, L982W mutasyonu Vietnam ve Kamboçya dışındaki sivrisineklerde henüz bulunamadı. Ancak araştırmacılar, "Asya'nın diğer bölgelerine yayılıyor olabilir, bu da dang humması ve diğer Aedes kaynaklı bulaşıcı hastalıkların kontrolü için benzeri görülmemiş derecede ciddi bir tehdide neden olabilir" uyarısında bulunuyor.