Program, AI teknolojisini kullanarak kamera beslemelerindeki anormallikleri belirliyor ve olası bir yangının müdahale gerektirip gerektirmediğini değerlendirmek üzere acil servislere ve yetkililere bildirimde bulunuyor. Temmuz ayında başlatılan program, henüz kısa bir süre içerisinde en az bir orman yangınının tespit edilmesine ve müdahale edilmesine yardımcı oldu.

Bir örnek olarak, program yeni başlayan bir yangını tespit ederek itfaiye ekiplerini harekete geçirdi. San Diego'nun doğusundaki Cleveland Ulusal Ormanı'nda sabah 3'te başlayan yangın, Alert California AI tarafından saptandı ve hızlı bir şekilde müdahale edilerek kontrol altına alındı.

Kanser teşhisini 2 kat arttıran bir yapay zeka geliştirildi! Kanser teşhisini 2 kat arttıran bir yapay zeka geliştirildi!

yangin yapay zeka (1)

Alert California, uçaklardan ve insansız hava araçlarından alınan LiDAR taramalarıyla elde edilen kesin, üç boyutlu yüzey bilgilerini kullanarak orman biyokütlesi ve karbon içeriği hakkında detaylı bilgiler sunuyor. Aynı zamanda kameralardan gelen petabaytlarca veriyi işleyerek duman ve havadaki parçacıkları ayırt etme yeteneğine sahip bir makine öğrenimi modeli kullanıyor.

Cal Fire, son dört yılda programa 20 milyon doların üzerinde yatırım yapmış ve gelecekte ek 3.516.000 dolar daha ayırmayı planlıyor. Programın baş araştırmacısı olan UCSD'de jeoloji ve jeofizik profesörü Neal Driscoll, iklim değişikliği ve orman yangınlarının ciddi tehditler oluşturduğunu belirterek, teknoloji kullanımının bu sorunları hafifletmede önemli bir rol oynayabileceğini vurguluyor. Ancak Driscoll, programın etkinliğini tam olarak değerlendirebilmek için daha geniş örneklem boyutuna ihtiyaç olduğunu da belirtiyor.

Editör: Enes Sapmaz