Hintli bir bitki mikoloğu, aylarca grip benzeri semptomlardan muzdarip olduktan sonra bir mantar hastalığına yakalandığı ortaya çıktı. Ayrıca doktorlar, soluk borusunda büyük bir apse gösteren taramalar yapmadan önce hastanın üç ay boyunca yutma problemleri yaşadığını söyledi. Doktorlar boğazındaki apseyi boşalttı ve enfeksiyon örneklerini test için laboratuvara gönderdi. Ve analiz sonucunda, adama kondrostereum purpureum adlı bir mantar hastalığı bulaştığı ortaya çıktı. Bu ilginç olay, mantarın bitkiden insana sıçradığı bilinen ilk vaka oldu. 

Dünya'nın çekirdeği yavaşlamaya devam ediyor! Dünya'nın çekirdeği yavaşlamaya devam ediyor!

mantar (2)

Hasta adamın mikolog olarak araştırma yaparken enfekte olduğuna inanılıyor. Medical Mycology Case Reports dergisinde adı açıklanmayan adam, kendisini tedavi eden doktorların 'uzun süredir' mantarlar, bitki mantarları ve çürüyen maddelerle çalıştığını iddia etti. Uzmanlar, enfeksiyonun hem 'sağlıklı hem de bağışıklığı baskılanmış bireyleri' etkileyebileceğini kanıtladığı için bu ilk vakanın 'ciddi soruları gündeme getirdiği' konusunda uyardılar.

mantar (1)-1

Endişe verici tıbbi olay, HBO'nun çok tutan dizisi The Last of Us ile bir benzerlik taşıyor. Dizi, insanlara bulaşan cordyceps mantarının nasıl gelişebileceğini açıklayan tüyler ürpertici bir hikayeye sahip.

Editör: Enes Sapmaz