Görüntüler, evrenin genişliği düşünüldüğünde nispeten kısa bir mesafe olan Dünya'dan sadece 5.000 ışıkyılı uzaklıkta bulunan Wolf-Rayet 140 olarak bilinen bir çift yıldızdan geliyor. Görüntüler adeta bir parmak izine benziyor.

NASA'nın James Webb Uzay Teleskobu (JWST), son derece gelişmiş cihazlarını bu iki yıldıza doğrulttu ve dikkat çekici bir olayı görüntüledi.

Görüntü, iki yıldızdan yayılan on yedi eşmerkezli toz halkasını sergiliyor; her halka, iki yıldız birbirine yaklaştığında ve yıldız rüzgarları (Stellar Wind) buluştuğunda, gazı sıkıştırıp uzay tozu oluşturduğunda oluşuyor.

İşte o harika görüntüler:

NASA blog yazısında , toz halkalarının bir ağacın gövdesindeki büyüme halkalarına çok benzediğini, çünkü zamanın geçişini temsil ettiğini açıklıyor. Bu olay, her sekiz yılda bir, yıldızın yörüngelerinin her ikisi de birbirine yaklaştığında gerçekleşir. NSF'nin NOIRLab'ında astronom ve Nature Astronomy dergisinde yakın zamanda yayınlanan ve yıldız sistemine odaklanan yeni bir çalışmanın baş yazarı olan Ryan Lau, Webb'in görüntüsünün aletlerinin ne kadar hassas olduğunu gösterdiğini, çünkü araştırmacıların yer tabanlı teleskoplarla yalnızca iki toz halkası görebildiğini söyledi.

Eklembacaklıların atası keşfedildi! Eklembacaklıların atası keşfedildi!

pia25431-e2-starsizesdiagram-1041

Yukarıda Güneş ile kıyasla diğer iki yıldızın boyutlarının ne kadar büyük olduğunu anlayayabileceğiniz bir görsel yer almakta.

Stellar Rüzgar (Stellar Wind) nedir?

Stellar rüzgar, bir yıldızın üst atmosferinden çıkan bir gaz akışıdır. Stellar rüzgarlar genellikle küresel olarak simetrik olmasa da, genç yıldızların karakteristik iki kutuplu çıkışlarından daha az koşutlanmış olmasıyla ayırt edilir.

Rüzgardan toz oluşmasını NASA şöyle açıklıyor:

Gazı toza dönüştürmek biraz unu ekmeğe dönüştürmek gibidir: Belirli koşullar ve malzemeler gerektirir. Yıldızlarda bulunan en yaygın element olan hidrojen, kendi başına toz oluşturamaz. Ancak Wolf-Rayet yıldızları çok fazla kütle yaydıkları için, bir yıldızın iç kısmında tipik olarak bulunan, karbon da dahil olmak üzere daha karmaşık elementleri de fırlatırlar. Rüzgardaki ağır elementler uzaya giderken soğur ve daha sonra iki elin hamur yoğurması gibi iki yıldızdan gelen rüzgarların buluştuğu yerde sıkıştırılır.  

Diğer bazı Wolf-Rayet sistemleri toz oluşturur, ancak hiçbirinin Wolf-Rayet 140'ın yaptığı gibi halkalar ürettiği bilinmemektedir. Benzersiz halka deseni, WR 140'taki Wolf-Rayet yıldızının yörüngesinin dairesel değil, uzun olması nedeniyle oluşur. Sadece yıldızlar birbirine yaklaştığında - Dünya ile Güneş arasında yaklaşık aynı mesafede - ve rüzgarları çarpıştığında gaz, toz oluşturmak için yeterli basınç altında olur. Dairesel yörüngelerle Wolf-Rayet ikili dosyaları sürekli olarak toz üretebilir.  

Editör: Burak Karahan