Ay yüzeyinde mahsur kaldığını söyleyen dolandırıcı adam, yaşlı bir kadını tam 30 bin dolar dolandırdı.

Japon gazetesi Yomiuri Shimbum tarafından geçen hafta yayınlanan habere göre; 65 yaşındaki Japon bir kadın, kendisine Uluslararası Uzay İstasyonunda mahsur kaldığını söyleyen ve kimliği belirlenemeyen bir kişi tarafından 4.4 milyon yen (yaklaşık 30.000 dolar) dolandırıldı. Habere göre, dolandırıcı adam Uluslararası Uzay İstansyonu'na (ISS) ulaşabilmek ve Dünya'ya geri dönebilmek için paraya ihtiyacı olduğunu söyledi. Dolandırıcı sadece uzayda mahsur kalmakla ilgili yalan söylemekle kalmadı, aynı zamanda kadına aşık olduğunu ve Dünya'ya geri dönüş yolculuğunun parasını öderse onunla yeni bir hayata başlayacağını da söyledi.

7 Nisan BİM aktüel teknoloji ürünleri: Haftaya BİM marketlere Huawei Watch GT 2 geliyor! 7 Nisan BİM aktüel teknoloji ürünleri: Haftaya BİM marketlere Huawei Watch GT 2 geliyor!

uzay-2

Dolandırıcı, kadın ile bazen günlerce iletişim kurmadığında bunun ISS'de yaşanan parazit kaynaklı olduğunu söyledi. Tabii ki bu da yalanın diğer bir parçasıydı. Çünkü  ISS'deki yasal astronotlar, internete bağlı bir IP telefon aracılığıyla internete erişir.

Dolandırıcıya toplam beş ödeme gönderen kadın, şahsın yalan söylediği şüphesiyle yetkililere başvurdu. Şu an için dolandırıcının yakalanıp yakalanmadığı ya da 65 yaşındaki kadının parasını geri alıp alamadığı bilinmiyor.

Uzayda mahsur kaldığını söyleyen bir Rus astronotu olduğunu söyleyen dolandırıcı, Japon kadına Line isimli uygulama üzerinden erişmiş ve hatta uzaydan çektiğini iddia ettiği bazı fotoğrafları da kadına göndermiş.

Ne yazık ki, bu tür bir şey ilk kez olmuyor: 2016'da Nijerya'nın ilk astronotu olduğunu iddia eden bir adam, bir Sovyet gemisinde mahsur kaldığını ve eve dönmek için 3 milyon dolara ihtiyacı olduğunu söyleyerek birini dolandırmıştı.

Editör: Burak Karahan