Bildiğiniz üzere 12 Temmuz günü James Webb Uzay Teleskobu’nun çektiği ilk fotoğraflar NASA tarafından yayınlandı. Uzaya gönderilen en güçlü teleskop olan James Webb Uzay Teleskobunun NASA’ya gönderdiği fotoğraflar oldukça kaliteli duruyor. Bu fotoğraflar gök bilimi için oldukça değerli. Peki, bizim gibi gök bilimine sadece hayran ve ilgili olan insanlar bu fotoğrafları nasıl değerlendirebilir?

Uzay teleskobunun gönderdiği fotoğraflara baktıysanız kesinlikle hayran olmuşsunuzdur. Uzayın en net hali bu fotoğraflar ile bizlere sunuldu. Bir sanat eseri gibi duran bu fotoğrafları dilerseniz bilgisayarınıza veya telefonunuza indirerek duvar kağıdı olarak kullanabilirsiniz. NASA’nın resmi sayfasını ziyaret ederek James Webb Uzay Teleskobu’nun dünyaya gönderdiği fotoğrafları kaliteli bir şekilde indirebilirsiniz.

Bilim insanları, bu kayıp kıtanın "Atlantis" olabileceğini düşünüyor Bilim insanları, bu kayıp kıtanın "Atlantis" olabileceğini düşünüyor

Karina Bulutsusu (Carina Nebula)

Karina Bulutsusu (Carina Nebula)

Çözünürlük seçeneği linklerine tıklayarak, fotoğraflara ulaşabilir ve indirebilirsiniz. Eğer mobil veri kullanıyorsanız fotoğrafların boyutlarına dikkat edin. İnternetinizin bitmesini istemeyiz.

Bulutsu (Nebula) nedir?

Bulutsu veya diğer adı ile nebula, kısaca bir yıldızın süpernova olarak ölmesi sonucu ortaya çıkardığı gaz ve toz parçalarının uzaya salınımı ile oluşur. Bu gaz ve toz parçaları hidrojen, helyum, kozmik toz ve diğer iyonize gazlardan oluşur. Diğer yıldızların yaydığı ışık sayesinde de bu gaz ve toz parçaları uzayda renkli bir biçimde görünür hale gelir.

Stephan Beşlisi (Stephan’s Quintet)

Stephan Beşlisi (Stephan’s Quintet)

Galaksi grubu nedir?

Galaksi grubu veya gökada grubu, kütleçekim etkisi ile birbirlerine bağlı birkaç galaksiden oluşan topluluğa denir. Stephan Beşlisi buna bir örnektir.

Güneyin Halka Bulutsusu (Southern Ring Nebula)

Güneyin Halka Bulutsusu (Southern Ring Nebula)

Gezegenimsi bulutsu nedir?

Gezegenimsi bulutsu ile bulutsu aynıdır. Sadece sekil farklarından sebep farklı isimlendirilmişlerdir. Gezegenimsi bulutsuda gazlar ve tozlar küresel biçimde yayıldığından dolayı şekilleri gezegene benzetir. Güneyin Halka Bulutsusu buna bir örnektir ve tam orta noktalarında iki tane yıldız veya süpernova bulunur.

SMACS 0723 Galaksi Kümesi

SMACS 0723 Galaksi Kümesi

Galaksi Kümesi nedir?

Yüzden fazla galaksinin kütleçekimi ile birbirine bağlanmasına Galaksi Kümesi denir. SMACS 0723 Galaksi kümesi buna bir örnektir.

Editör: Engin Çepnioğlu