NASA Görev Operasyonları Müdürü Carl Starr, Science Channel’da yaptığı açıklamada, James Webb Uzay Teleksobu’nun son derece hassas araçlarını Güneş ışınlarından korumak için kullanılan tenis kortu büyüklüğündeki güneş korumasının Görev Kontrol’den gelen iletişimlere yanıt vermediğini açıkladı. Starr, NASA mühendislerinin Güneş kalkanlarının “anahtarlarını etkinleştirdiğini” hiç görmediğini, bunun da kalkanın tam olarak açılmadığı anlamına geldiğini söyledi.

Dünyanın en popüler içeceğinin kökeni bulundu! Dünyanın en popüler içeceğinin kökeni bulundu!

Yaşayan bu olayın ardından hikayenin geri kalanını da anlatan Starr, mühendislerin sorunu çözmek için ateşlemeyi yeniden başlatmayı denediğini ancak işe yaramadığını söyledi. Görev Kontrol Operasyonları Müdürü Starr bu sorun ortaya çıktığında bulundukları tüm odanın sessizliğe büründüğünü ve bir anda herkesin inanılmaz derece ciddileştiğini söyledi. 

1722669

Görev Kontrol, Webb’den yanıt alamadı ancak Webb’in sıcaklık değerleri ile ilgili ve güneş siperliğinin açıldığını gösteren bir rapor geldiğinde herkesin rahat bir nefes aldığını söyledi.

Starr son olarak şunları söyledi, “Bize bunu söylediklerinde ve brifingi aldığımızda, herkesin yüzündeki ifade düzeldi ve rahat bir nefes aldık. Daha sonrasında çalışmaya devam ettik. Bir an James Webb Uzay Teleskobu’nun 10 milyar dolar değerinde bir uzay çöpüne dönüştüğünü düşünmüştük.” dedi.

Editör: Burak Karahan