NASA'nın Cyclone Global Navigation Satellite System (CYGNSS) ekibi, sekiz CYGNSS uzay aracından biri olan FM06 ile 26 Kasım 2022 tarihinden bu yana temas kurmayı başaramadı. Ekip, şu anda bir sinyal alıp bağlantı kurmak için çalışmalarını sürdürüyor. Diğer yedi uzay aracına gelirsek, hepsi normal şekilde çalışmaya devam ediyor ve FM06 anomalisinden bu yana bilimsel ölçümler toplamaya devam ediyorlar.

CYGNSS  (2)

NASA, ICON ve FM06'yla bağlantı kuramıyor

NASA'nın Ionospheric Connection Explorer (ICON) uzay aracıyla iletişim bağlantıları 25 Kasım'da kesilmişti. Uzay aracı, sekiz gün boyunca temas kesildikten sonra uzay aracını yeniden çalıştıran yerleşik bir komut kaybı zamanlayıcısı ile donatılmıştı. Ancak, güç döngüsü 5 Aralık'ta tamamlandıktan sonra, ekip hala uzay aracından bir aşağı bağlantı sinyali alamamıştı. Savunma Bakanlığı Uzay Gözetleme Ağı ile birlikte çalışan ekip, ICON uzay aracının sağlam olduğunu doğruladı. ICON ekibi, hala bir bağlantı kurmak için çalışmaya devam ediyor.

CYGNSS  (1)-1

Bu yaşanan iki olayın, yakın zaman aralıklarında kaynaklanması konusunda herhangi bir ortak bağlantı kurulamadı.

CYGNSS'lerden biri kaybolsa bile diğerleri görevlerine devam edebilecek

CYGNSS, tropikal siklonların, tayfunların ve kasırgaların yaşam döngüsü boyunca fırtınanın gözünün içinde ve yakınında okyanus yüzeyi rüzgarlarının ölçümlerini alan sekiz küçük uydudan oluşan bir takım uzay aracıdır.

Dinozorlardan bile önce yaşamış bir sürüngene ait fosilleşmiş deri parçası bulundu! Dinozorlardan bile önce yaşamış bir sürüngene ait fosilleşmiş deri parçası bulundu!

CYGNSS  (1)

Ekip yeniden bağlantı kuramazsa, FM06 uydusu, öncelikle veri ölçümleri uzamsal kapsama alanını etkileyecek. Bununla birlikte, CYGNSS uzay araçları, bilimsel gerekliliklerini ve hedeflerini karşılamaya devam edeceği belirtiliyor.

Editör: Enes Sapmaz