Yaz geldi ve birçok insan tatile gidip biraz dinlenmek istiyor. Dürüst olmak gerekirse birçoğu da sırf birkaç fotoğraf çektirip sosyal medyada paylaşmak ve selfielerini insanların görmesini istiyor...

Şimdi sizlere selfielerin nasıl bir trajediye dönüşebileceğine dair 9 örnek göstereceğiz. Belki selfie çeker ken daha dikkatli olursunuz...

İşte trajediye dönüşen 9 selfie denemesi:

1- Selife çekerken bir sanat eserine dokunmayın

Bir sanat müzesinde selfie çekmek ne kadar tartışmalı bir konu olsa da yine de ziyaretinizi ölümsüzleştirmek için bu anlaşılabilri bir durum. Ama yine de siz siz olun selfie çekilirken yanlışıkla bir domino etkisi yaratıp bütün her şeyi devirmeyin.

2017 yılında selfie çekilirken bir sanat eserine sırtına dayayan ve etrafındaki neredeyse her şeyi deviren kadın 200.000 dolar hasara neden olmuştu.

2- Vahşi hayvanlara saygısızlık etmeyin

American_bison_k5680-1

2016'da Yellowstone Park'ı ziyaret eden bir turist, selfie çekmeye çalışırken parkın birçok bizonu tarafından saldırıya uğradı. Neyse ki, yaraları çok kötü değildi, ancak bir park korucusunun o sırada CNN'ye söylediği gibi , o sezon birinin bu iri yarı, agresif hayvanlarla çok fazla uğraştığı beşinci vakaydı. Siz siz olun bir selfie uğruna 1000 kiloluk bir kas yığını vahşi hayvanla karşı karşıya gelmeyin.

3- Düşen telefonunuzun peşinden atlamayın

2022-07-18 12_11_01-Window

Siz siz olun, İtalya'da aktif bir yanardağ olan Vezüv Yanardağına düşen telefonunu kurtarmak için peşinden atlayan adam gibi olmayın. 

Selfie sonrası yanardağa düşen telefonunu kurtarmak için kratere atlayan adam oldukça şansılydı. Park görevlileri onu kurtardığında sadece küçük yaraları vardı. 

4- Hava durumuna dikkat edin

2022-07-18 12_15_35-Window

Geçen yıl, Hindistan'da bir şimşek fırtınası sırasında dışarıda selfie çeken 11 turist, yıldırım çarpması sonucu hayatını kaybetti.

5- Araba sürerken selfie çekmeyin

dsad

Araba sürerken selfie çekmeye çalışırsanız, muhtemelen kaza yapacaksınız . Araba sürerken bir selfie çubuğuyla selfie çekmeye çalışırsanız, muhtemelen yine kaza yapacaksınız.

Ya da bu yılın başlarında Kanadalı bir kadının yaptığı gibi selfie çekmeye çalışırken uçtuğunuz gölde, aracınızın üstüne çıkıp selfie de çekebilirsiniz...

6- Teknedeyken selfie çekmek bazen problem olabilir

2022-07-18 12_24_04-Window

Geçen yıl Endonezya'da turist dolu bir tekne alabora oldu ve bunun yaşanmasının sebebi selfie çekmek isteyip teknenin bir tarafında doğru doluşan 20 kişilik bir grup yüzünden yaşandı. Denize düşenlerden 9'u hayatını kaybetti.

Gemideki biraz şüpheli güvenlik önlemlerini göz ardı edersek (yerel raporlar , teknenin hem aşırı kalabalık olduğunu hem de 13 yaşındaki bir kişi tarafından yönetildiğini belirtti ), yine de asıl sebebin selfie olduğunu söylemek yanlış olmaz.

7- Bastığınız yere iyi bakın ve iyi seçin

2022-07-18 12_27_48-Window

Selfie çekerken, yıkılmayacak ya da ayaklarınızın altından kayıp gitmeyecek bir yere bastığınızdan emin olun. Aksi takdirde , geçen yıl Endonezya'da tatilde olan bir ailenin tekne iskelesinin tepesinde bir grup selfie için toplandığı gibi bir kaza yapabilirsiniz. Çünkü fotoğraf çektirdikleri iskele yıkıldı ve en kaz altında kalıp 5 kişi boğularak öldü.

8- Selfie için bir trenin üstüne çıkmayın

2022-07-18 12_31_32-Window

Selfie çekmek için bir trenin üstüne çıkan insanların sayısı sandığınızdan fazla. Bunu yapmayın çünkü birincisi trenler yüksektir ve yüksekten düşmek pek hoş bir şey değildir. İkincisi ise trenler genellikle  25.000 volt elektrik taşıyan bir havai hat üzerinde çalışır.

Bir Rumen genç selfie çektirmek isterken alevler içerisinde kaldı ve neredeyse elektrik çarpması sonucu ölüyordu. Aynı şey geçen yıl Hindistan'dan bir gencin başına geldi . Daha yakın zamanlarda, başka bir genç , kablonun çarpması sonucu öldü.

9- Bir köpekbalığıyla selfie çekmeye çalışmayın

Su ürünleri, hem ekolojik hem de beslenme problemlerini çözebilir Su ürünleri, hem ekolojik hem de beslenme problemlerini çözebilir

Florida, Palm Beach'te okyanustan küçük bir köpekbalığını yakalayan ve serbest bırakmadan önce balıkla özçekim yapan bir adam filme alındı. Adam daha sonra okyanusa geri göndermeden önce balıkla birkaç fotoğraf çektirdi.

Hayvanları rahat bırakın!