Her markette bulunan bu malzeme karbondioksiti emebiliyor! Her markette bulunan bu malzeme karbondioksiti emebiliyor!

NASA'ya göre, helikopter planlandığı gibi çıkışı tamamladı, ancak iniş sırasında iletişim kesildi. NASA, Cuma günü durum güncellemesinde, "Ingenuity ekibi, iletişimi yeniden kurma adımlarını analiz ediyor ve düşünüyor" dedi. Ingenuity daha önce planlanandan önce bir uçuşu sona erdirmiş ve Perşembe günkü gezinti, "helikopterin sistemlerini kontrol etmek" amacını taşıyordu.

nasa-6

Ingenuity, 2021'de Perseverance rover ile birlikte Mars'a varmıştı ve başlangıçta deneme uçuşlarını tamamlamasını umuyordu NASA. Ancak helikopter, operasyona başladığı ilk yıl içinde 20'den fazla uçuş gerçekleştirerek beklentileri aştı. Uzay ajansı, resmi olarak 2022'de misyonunu uzattı ve o zamandan beri birçok başarılı uçuş gerçekleştirdi. Ingenuity, Mars'ın yüzeyinden uçuş gerçekleştiren ilk hava aracı oldu.

NASA şu anda iletişim sorununun nedenini anlamak için mevcut verileri analiz ediyor ve Ingenuity ile iletişimi yeniden kurma seçeneklerini araştırıyor. Helikopter, Mars'ın yüzeyini keşfetmede değerli bir araç olmuştur ve durumu çözme konusundaki bir sonraki adımlar belirlenmeye çalışılıyor.

Editör: Enes Sapmaz