Bu yeni atılım, derin uzaydan lazer aracılığıyla gönderilen ilk UHD yayın videosu olma özelliğini taşıyor. Tarihi video, bir lazer noktasını takip eden turuncu renkteki Taters adlı bir kedinin 15 saniyelik klibiydi.

Cyberpunk lensler gerçek oluyor! Uzaktan cihaz kontrol edebilecek Cyberpunk lensler gerçek oluyor! Uzaktan cihaz kontrol edebilecek

11 Aralık tarihinde gönderilen video sinyali, Psyche'nin o anda bulunduğu konumdan 101 saniyede Dünya'ya ulaştı; ki bu, Dünya ile Ay arasındaki mesafenin yaklaşık 80 katı kadar uzaktı. Görev başlamadan önce yüklenen video, Psyche uzay aracının üzerinde bulunan bir uçuş lazer verici tarafından 267Mbps hızında Dünya'ya geri gönderildi. Ekim ayında yola çıkan uzay aracı, Mars ile Jüpiter arasındaki ana asteroid kuşağında bulunan metal zengini bir asteroidi incelemek üzere yola çıkmıştır.

Projenin NASA Jet İtki Laboratuvarı'ndaki proje alıcısı elektronik lideri Ryan Rogalin, "Milyonlarca mil uzaktan iletim yapmasına rağmen, videoyu çoğu geniş bant internet bağlantısından daha hızlı bir şekilde gönderdi. Aslında Palomar'da video alındıktan sonra internet üzerinden JPL'ye gönderildi ve bu bağlantı, derin uzaydan gelen sinyalden daha yavaştı" dedi.

Editör: Enes Sapmaz