Bu yeni yönteme "sıvı metal baskısı" (LMP) deniyor ve erimiş alüminyum, belirlenmiş bir yolda küçük cam boncukların üzerine yönlendiriliyor. Boncuklar hızla katılaşarak 3D bir yapı oluşturuyor. Araştırmacılar, bu yeni sürecin diğer metal üretim tekniklerinden en az on kat daha hızlı olduğunu söylüyor.

Ancak, bu hızlı süreç bir dezavantaja sahip: çözünürlüğü düşük oluyor. Yani, detaylı ve karmaşık parçalar yerine daha büyük yapıların bileşenleri üretmek için kullanılıyor. Örneğin, mobilya parçaları, inşaat ve endüstriyel tasarım için uygun.

Çözünürlük düşüşüne rağmen, LMP ile üretilen parçalar dayanıklı ve sonrasında işlem yapılabilir. Araştırmacılar, bu teknolojinin, daha önce kullanılan bir metal baskı yöntemi olan tel ark eklemeli imalattan daha dayanıklı olduğunu belirtiyor. Çünkü LMP, malzemeyi süreç boyunca erimiş halde tutarak çatlama ve eğilme olasılığını azaltıyor.

Araştırmacılar, hız ve çözünürlük gerektiren işler için LMP'yi diğer tekniklerle birleştirmeyi öneriyor. Skylar Tibbits, projenin baş yazarı, "Çoğu zaman çevremizdeki şeyler, masalar, sandalyeler ve binalar gibi, aşırı yüksek çözünürlüğe ihtiyaç duymaz" diyor.

Bilim insanları, kurbağalar için saunalar inşa etti! Onları korumanın tek yolu... Bilim insanları, kurbağalar için saunalar inşa etti! Onları korumanın tek yolu...

Ayrıca, bu baskı yönteminin sadece alüminyumla sınırlı olmadığını, diğer metallerle de çalışabileceğini belirtmek önemlidir. Araştırmacılar, alüminyumun popüler ve geri dönüştürülebilir olması nedeniyle bu metalı seçtiklerini söylüyorlar.

Editör: Enes Sapmaz