NASA, Mars simülasyonunda yaşayacak çalışanlarını arıyor! NASA, Mars simülasyonunda yaşayacak çalışanlarını arıyor!

Eser, Kahire'nin hemen güneyindeki Qena Eyaletindeki bir tapınaktaki bir türbenin kalıntılarında keşfedildi. Giza Piramitleri'ndeki ünlü sfenksine benzese de, 20 metre yüksekliğinde ve yüzünde anlamsız bir ifade olan bu kireçtaşı heykel aynı sırıtıyormuş gibi görünüyor. Keşif sonrası uzmanlar, neden bir sfenksin 'gülen bir yüze ve iki gamzeye' sahip olduğunu bulduklarını araştırıyorlar.

Heykelde tasvir edilen kişi, Nemes olarak bilinen ve geleneksel olarak eski Mısır firavunları tarafından giyilen bir başlık takıyor. Ancak uzmanlar Nemes'in bir firavun değil, bir imparator olduğuna inanıyor. Ayrıca gülümseyen heykelin antik Roma İmparatoru Claudius'u temsil edecek şekilde stilize edildiği söyleniyor.

sfenks (1)

Araştırmacılar, bu teoriyi sağlamlaştırmak için mezar üzerinde hiyeroglif ve demotik yazılar bulunan Roma dönemine ait bir levha da bulundu. Levha üzerindeki işaretleri restore ederek inceleyecek olan arkeologlar, heykelin kimliği hakkında daha fazla bilginin ortaya çıkacağını umuyorlar.

sfenks (2)

Eski bir arkeoloji bakanı olan Mamdouh El-Damaty, bu hafta yaptığı açıklamada, şüpheleri doğrulayan, heykelin kraliyet özelliklerini titizlikle tasvir eden yüz hatları ve dudaklarında iki gamze bulunan hafif bir gülümseme ile 'muhteşem' anlatıldığını söyledi.

Editör: Enes Sapmaz