Microsoft, yeni bir sürdürülebilir Xbox denetleyicisini duyurdu. Dünya Günü promosyonu olarak sunulan Xbox Remix Special Edition kablosuz oyun kumandası, her bir aksesuara benzersiz bir görünüm vermek için eski oyun kumandalarından, otomatik far kapaklarından ve geri kazanılmış CD'ler gibi geri dönüştürülmüş malzemeler kullanılıyor. Özel bataryaları ve hoş tasarımı dışında bir işlevsellik sunmasa da, oyuncuların çevre dostu tercihler için ellerini cebine atmasını sağlayacak

xbox oyun kumandası (1)-1

Team Fortress 3 yalan oldu! Valve'ın yeni oyunu ortaya çıktı: Deadlock Team Fortress 3 yalan oldu! Valve'ın yeni oyunu ortaya çıktı: Deadlock

Her oyun pedinin üçte biri, tüketici sonrası geri dönüştürülmüş reçinelerden ve yeniden öğütülmüş malzemelerden yapılmıştır. Microsoft, bu reçinelerin "otomotiv far kapakları, plastik su sürahileri ve CD'ler" gibi bir çok malzemelerden elde edildiğini söylüyor. Bu arada, yeni malzemeye dönüştürülen artıklar Xbox One denetleyici parçalarından geliyor. Şirket, geri dönüştürülmüş ürünlerin beklenen dayanıklılığı ve performansı koruduğunu söylüyor.

Çevreye duyarlı bir denetleyici satın alıp, onu yalnızca çöplüklere giden tek kullanımlık kalem pillerle doldurmak mantıklı olmaz. Bu nedenle Microsoft, her özel sürüm oyun kolunun bir Xbox Şarj Edilebilir Pil Paketi ile getiriyor.

xbox oyun kumandası (2)

Bu atılımlar Microsoft'un, 2030 yılına kadar karbon ayak izini sıfıra indirme, sıfır atık olma ve konsollarının Enerji Tasarrufu uyku modunu iyileştirme hedefleri de dahil olmak üzere Xbox sürdürülebilirlik çabalarına işaret ediyor.

Xbox Remix Special Edition denetleyicisi, Dünya Günü'nden dört gün önce, 18 Nisan'da lansmanından önce fiyatı 85 ABD dolarıdan ön siparişe açılacak.

Editör: Enes Sapmaz