Teknoloji gün geçtikçe büyürken hayatımıza yenilikler girmeye devam ediyor. Yapay zeka geliştikçe hayatımız kolaylaşıyor ancak bu durum bazı meslek gruplarını yerinden edecek gibi duruyor. Bir kaç ay önce yapay zekanın bir parti kurduğunu görmüştük. Şimdi ise mahkemelerde çalışan robot avukatlar görülecek.

robot-meslekleri-neler-endustri40

'Deniz' kokulu bir gezegen keşfedildi! 'Deniz' kokulu bir gezegen keşfedildi!

ABD'de bilim insanları tarafından geliştirilen avukat robot insanları hayrete düşürdü. Tarihte ilk kez bir yapay zeka mahkemelerde görülecek. ABD'li DoNotPay isimli bir girişim yapay zekânın avukat olarak duruşmada hız cezası alan sanığa danışmanlık yapacağını açıkladı. 
Hukuk alanında bir ilki gerçekleşecek bu olayda, yapay zekânın mahkemede bir sanığa kulaklık yardımıyla danışmanlık yapacağı ifade edildi. 

Duruşmanın hangi tarihte yapılacağı açıklanmadı ancak şubat ayı içerisinde geçekleşeceği bildiriliyor. Yapay zekâlı robot avukatın sanığa kulaklık yoluyla danışmanlık yapacak ve para cezası konusunda yardımcı olacak. 

DoNotPay’in CEO’su Joshua Browder, bu durumdan mahkemedekilerin haberi olmayacağını belirtiyor. Aslında birçok ülkede telefonların ve internete bağlı cihazların mahkemelerde kullanılması yasak. Browder, robotta kulaklık kullanımının bir sıkıntı oluştumayacağını, bunun deney olduğunu ve risk almaktan hoşlandığını belirtiyor.