NOIRLab Source Catalog (NSC) gelen verileri kullanan bilim insanı Frank Kiwy, düşük kütleli yıldızların veya beyaz cücelerin sönmesiyle oluşan 34 yeni M-, L- ve T-tipi olan kahverengi cüce keşfetti.

(Kahverengi cüceler, ne gezegen ne de yıldız kateogrisine koyulabilen ve gaz bulutlarının çökmesiyle oluşan hafif ve loş gök cisimleridir.)

Kahverengi cüceler yıldız benzeri özelliklere sahipler

Bunun yanı sıra başarısız yıldızlar olarak adlandırılan bu nesneler, çekirdeklerinde hidrojen füzyon reaksiyonlarını sürdürmek için çok güçsüzlerdir, ancak yıldız benzeri özelliklere de sahiptirler.

kahverengi cüceler (4)

Tipik olarak, Jüpiter'inkinin 11 ila 80 katı arasında belirli kütleye sahiptirler ve spektral olarak M-, L-, T- ve Y-tipi cüceler olarak birbirlerinden ayrı olarak sınıflandırılırlar.

İsimleri kahverengi ama renkleri farklı

Ancak isimlerine rağmen, farklı renklere sahiptirler ve birçok kahverengi cüce, insan gözüne büyük olasılıkla macenta veya turuncu-kırmızı renkte görünür.

Hırsız koala, 3.800 dolar değerinde bitki çaldı! Hırsız koala, 3.800 dolar değerinde bitki çaldı!

kahverengi cüceler (1)

Düşük kütleleri, düşük sıcaklıkları ve iç nükleer reaksiyonlarının olmaması, onları son derece zayıf ve tespit edilmelerini zorlaştırır.

Geniş çaplı projede 100.000 bilim insanı yer alıyor

Güneş çevresinde yeni kahverengi cüceleri bulmak için 'Backyard Worlds' bilim projesinden gökbilimciler, kahverengi cücelerin kozmik arka plandaki yıldızlara karşı ince hareketlerini tanımlamak amaçlı teleskop görüntülerini inceleyen dünya çapında 100.000'den fazla bilim insanından oluşan bir veri ağına başvurdu.

Makine öğrenimi ve süper bilgisayarların yeteneklerine rağmen, teleskop görüntülerinden hareketsiz nesnelerini keşfetmek için insan gözü hala birer benzersiz tarama kaynaklarıdır.

kahverengi cüceler (2)

Backyard Worlds'ün kurucu ortağı NOIRLab astronomu Dr. Aaron Meisner, “Backyard Worlds projesi, çeşitli yetenekli gönüllüleri topluluğuna katmayı teşvik etti” dedi. Ayrıca Meisner, dünya çapında 150.000 gönüllü ve birkaç yüz 'süper kullanıcının' kendi kendini yönettiği bir iddialı araştırma etkinlikleri olan Backyard Worlds projesine katıldığını belirtti.

2.500'den fazla potansiyel gök cismi keşfedildi

Bu araştırma kullanıcılarından biri olan Frank Kiwy, NOIRLab Astro Veri Arşivi'nden genel görüntüleri ve yaklaşık 4 milyar benzersiz gök cismi kataloğunu içeren bir araştırma projesi yürütmeye başladı.

Kiwy, kahverengi cücelerin rengine sahip nesnelerin verilerini arayarak, arşivde gizlenen 2.500'den fazla potansiyel cüce gök cismini bulmayı başardı.

kahverengi cüceler (3)

Araştırmanın ilerleyen zamanlarında birlikte hareket eden çalışma ekibi ipuçlarını incelendi. Araştırmalar sonucunda beyaz bir cüce ve düşük kütleli yıldızlardan oluşan toplam 34 gök cismi keşfedildi.

Kiwy daha sonrasında bu keşifleri bilimsel bir makaleye dökmek için profesyonel bir gökbilimciler ekibine liderlik etti.

Ekibin yayınladığı bilimsel makaleyi buradan inceleyebilirsiniz.

Editör: Enes Sapmaz