Arjantin'deki bir arkeoloji araştırma ekibi, kocaman bir kafatasına sahip, ancak boyutlarına göre küçük kolları olan yeni bir dev yırtıcı dinozor keşfettiklerini belirtti.

Current Biology dergisine ilgili keşif hakkında makale yazan bilim insanları, kuzey Patagonya'da daha önce bilinmeyen bir türe ait kapsamlı iskelet kalıntılarının gün yüzüne çıkardılar.

Meraxes gigalar'ının kafatasları kollarının yarısı büyüklüğündeydi

Meraxes gigaları olarak adlandırılan bu tür yaklaşık 11 m (36 ft) uzunluğunda ve 120 cm genişliğinde kafatasına sahipti, ancak belirtilene göre çok küçük kollara sahip olan dinozorun uzuvları ise 60 santimetre uzunluğundaydı. Bilim insanları, bu küçük kolların etçil dinozrun hayatta kalmasında büyük avantajlar sağladığına inanıyor.

t-rex kolları dinazor keşfi (1)

Araştırmanın baş yazarı Juan Canale, "Orantılı olarak bu küçük kolların bir tür işlevi olduğuna ikna oldum. İskelet, büyük kas eklemeleri ve tam gelişmiş göğüs yapısını gözler önüne seriyor, bu nedenle kolun güçlü kasları vardı" dedi. Bunun yanı sıra Canale açıklamasında, "Kollarını çiftleşme sırasında dişiyi tutmak veya üreme davranışları için ve ayrıca düştükten sonra ayağa kalkmak için dinozoru desteklemek gibi amaçlara da kullanmış olabilirler. " dedi.

t-rex kolları dinazor keşfi (5)

Dinozorun kolları ağzına yetişemiyor

Makalenin ortak yazarı olan Peter Makovicky, "dinozorun kollarının kelimenin tam anlamıyla kafatasının yarısı uzunluğunda olduğunu ve hayvanın ağzına ulaşamayacağını" söyledi.

Ayrıca Makovicky, türlerin devasa kafalarının, daha küçük dinozor türlerinde kolların sahip olacağı işlevleri üstlenen ana bir yırtıcı araç olduğuna inandığını belirtti.

Adını Game of Thrones kitap serisinin kurgusal bir ejderha yaratığından alan Meraxes gigaları, carcharodontosauridlere veya köpekbalığı dişli kertenkelele türüne ait olduğu söylendi.

t-rex kolları dinazor keşfi (2)

Bilim insanları, Japonya'dan Yeni Zelanda'ya kadar uzanan bir tektonik yırtık keşfetti! Bilim insanları, Japonya'dan Yeni Zelanda'ya kadar uzanan bir tektonik yırtık keşfetti!

T-rex'in kolları da benzer nedenlerden küçüktü

Bunun yanı sıra dört ton ağırlığa ulaşan bu sürüngenlerin, yaklaşık 90-100 milyon yıl önce Dünya üzerinde dolaştıklarına inanılıyor.

t-rex kolları dinazor keşfi (3)

Bilim insanları, diğer iki dinozor türü olan T-rex ve benzer türlerin de bu nedenlerden dolayı küçük silahlar geliştirdiğini söyledi.

Haberimize konu alan makaleye buradan göz atabilirsiniz.

Değerli düşüncelerinizi biz Megabayt ekibiyle yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Editör: Enes Sapmaz