JAXA (Japonya Uzay Araştırma Ajansı)'nın H3 roketini ikinci kez fırlatma girişimi, Japonya'nın uzay planları için beklenmedik bir gerilemeye yol açtı. Roket fırlatma rampasından başarılı bir şekilde kalkış gerçekleştiren H3, 2. aşamada roketlerinin ateşlenmediği için güvenli bir şekilde patlatıldı.

Paylaşılan duyuruda JAXA ekibi, kendini imha etme komutunun rokete Japonya saatiyle 10:52'de (20:52 ET) iletildiğini, çünkü "görevi gerçekleştirme olasılığı olmadığını" söyledi. Japon uzay ajansı, neyin yanlış gittiğini anlamak için olayı hâlâ araştırıyor.

japan h3 jaxa (2)

Süper kamera saniyede 156.3 trilyon kareye kadar çekim yapmayı başardı Süper kamera saniyede 156.3 trilyon kareye kadar çekim yapmayı başardı

H3, program ilk kez 2013'te onaylandıktan sonra Mitsubishi Heavy Industries tarafından inşa edildi ve ülkeye 200 milyar yen yani yaklaşık 1,5 milyar dolara mal oldu. JAXA, roketi 2020'de fırlatmayı umuyordu, ancak mühendislik sorunları nedeniyle açılış uçuşunu ertelemek zorunda kaldı. Bu yıl 17 Şubat'taki ilk gerçek fırlatma denemesi, ilk aşamadaki bir elektriksel parazit sorunu nedeniyle araç kalkamadan iptal edilmek zorunda kalmıştı.

Japonya Başbakanı Fumio Kişida, H3'ü "ulusun iş dünyası ve ulusal güvenlik emelleri için çok önemli" olarak gördüğünü açıklamıştı. Yörüngeye Japon gözetleme uydusu yerleştirmek ve müşterilere fırlatma hizmetleri sunacak bir işletmenin temel bileşeni haline gelmek için yaratılan projede, JAXA ve Mitsubishi, orijinal fırlatma maliyetlerini yarıya indirerek SpaceX'in Falcon 9'unun fırlatma maliyetlerinden daha düşük olduğuna inandıkları 50 milyon dolara indirmeye çalıştılar. Ayrıca H3'ün gelecekte, NASA Artemis programının Lunar Gateway projesini desteklemek için kargo taşıması da bekleniyor.

japan h3 jaxa (1)-1İmha edilen H3 roketi, hızla konuşlandırılabilen afet yönetimi araçlarına sahip bir uydu olan ALOS-3'ü taşıyordu. Reuters ayrıca, Kuzey Kore balistik füze fırlatmalarını tespit etme yeteneği ile oluşturulmuş deneysel bir kızılötesi sensörle donatıldığını söyledi.

Editör: Enes Sapmaz