Massachusetts Institute of Technology (MIT) mühendisleri, özel bir robotik baskıyla üretilmiş kalple hastaların özel kalp şekline ve işlevine göre uyarlamasına yardımcı olmayı umuyor. Ekip tarafından üretilen bu kalpler, hastanın kan pompalama yeteneğini taklit etmek için kopya hareketler oluşturabiliyor.

3 boyutlu kalp (2)

Devrim niteliğindeki bu prosedür, önce bir hastanın kalbinin tıbbi görüntülerini üç boyutlu bir bilgisayar modeline aktarır ve daha sonra bu modeli polimer bazlı bir mürekkep kullanarak 3 boyutlu olarak üretebilir.

NASA, Jüpiter'in uydusundaki lav göllerini görüntüledi! NASA, Jüpiter'in uydusundaki lav göllerini görüntüledi!

Ayrıca ekip, kalbin pompalama hareketini taklit etmek için baskılı kalp ve aortun etrafını saran gerilim kılıflar üretti. Üretilen bu her bir kılıfın alt tarafı, tam olarak baloncuklu sargıları andırıyor. 3 boyutlu kalp, vücut sistemine bağlandığında, dışarı akan havayı kılıf baloncuklarını ritmik olarak şişmesi ve pompalama hareketini taklit ederek kalbi kasacak şekilde ayarlanabiliyor.

Araştırmacılar ayrıca ana damarları daraltmak için baskılı bir aortu çevreleyen ayrı bir kısmı şişirebileceklerini belirttiler. Bu daralma, aort kapağının ve kalbin vücutta kanı itmesi için daha fazla çalışmasına neden olduğu bir durum olan aort darlığını taklit edecek şekilde ayarlanabileceğini söylüyorlar.

Ayrıca çalışmada ekip, gerçek hastaların kalplerinin özel kopyalarını üretmek için 3B baskıdan yararlandı. Prototipler, basıldıktan sonra gerçek bir atan kalbe benzer şekilde sıkışıp esneyebilen polimer bazlı bir mürekkep kullandılar.

Editör: Enes Sapmaz