NASA'nın paylaştığı ve James Webb Uzay Teleskobu tarafından çekilen ilk renkli fotoğraf bugün yapılan bir toplantıda paylaşıldı. SMACS 0723 galaksi kümesinin yer aldığı fotorğaf, elinizi  gökyüzüne uzatsanız üzerindeki bir kum taneciğinin kapladığı alan kadar bir bölgenin fotoğrafı olarak karşımızda. 

25 Aralık 2021'de uzun araştırmalar ve hazırlıklar ardından uzaya fırlatılan James Webb Uzay Teleskobu, evrenin keşfedilmemiş taraflarını bizlere göstermek için göreve başlamıştı. Teleskobun bize göndereceği görüntüler merakla beklenirken, ilk renkli fotoğraf sonunda karşımızda. ABD Başkanı Joe Biden’ın da katılımıyla gerçekleştirilen NASA toplantısında, James Webb Uzay Teleskobu’nun çektiği ilk renkli fotoğraf insanlıkla paylaşıldı.

İşte o fotoğraf:

jameswebb

Fotoğrafın geniş hali için buraya tıklayabilirsiniz.

NASA'nın paylaştığı ve James Webb Uzay Teleskobu'ndan gelen yukarıdaki görüntü, SMACS 0723 olarak bilinen galaksi kümesine aiy. Bu galaksi kümesinin yaklaşık 4.6 milyar yıl önce ortaya çıkmış olabileceği düşünülüyor. Teleskobun Yakın Kızılötesi Kamerası (NIRCam) sayesinde elde edilen görüntünün son halini alması farklı dalga boylarından gelen görüntülerle birlikte mümkün oldu. 

Görüntünün elde edilmesi için kızılöyesi dalga boylarında derinliklere ulaşıldı ve kompozitin yapımı haftalar sürdü. Bu elde edilen görüntü şu ana kadarki en derin kızılötesi görüntü olarak tarihe geçti.

Bu görüntüde şimdiye kadar gözlemlenen en sönük nesneler de dahil binlerce galaksi ilk kez görüntülenmiş oldu. James Webb Uzay Teleskobu, uzaydaki en eski galaksilere ışık tutmaya başladı ve devam edecek.

Diğer Fotoğraflar bugün paylaşılacak

ames Webb Uzay Teleskobu tarafından çekilen diğer fotoğraflar TSİ 17:30'da NASA tarafından resmi web sitesinden paylaşılşacak. Paylaşılacak bu fotoğraflar aşağıdaki uzay yapılarına ait olacak: 

MIT, 3 boyutlu sıvı metal baskısı yapabilen bir teknik geliştirdi! MIT, 3 boyutlu sıvı metal baskısı yapabilen bir teknik geliştirdi!
  • Karina Bulutsusu
  • WASP-96 b öte gezegeni
  • NGC 3132 gezegenimsi bulutsu
  • Stephan Beşlisi
  • SMACS 0723 bölgesi

Fotoğrafta gördüğümüz galaksilerden bazıları, gökbilimcilerin daha önce hiç görmediği özelliklere sahip ve bu özellikler evrenimizin geçmişi hakkına bize önemli bilgiler sağlayacak. 

Daha önce  Kozmik Arka Plan Işıması (COBE) gibi teleskoplar, Büyük Patlamaya daha yakın anlık görüntüler çekti ancak Webb’in çektiği gibi yıldızlar ve galaksilerin bir görüntüsünü sunmadı.

James Webb Uzay Teleskobu, 10 milyar dolara mal oldu ve NASA'nın en pahalı projelerinden biriydi.

Yeni fotoğraflar, NASA TV'nin YouTube, Twitter ve Twitch üzerinden yapacağı canlı yayınla paylaşılacak. 

Editör: Burak Karahan