Oumph! adındaki İsveç merkezli hamburger şirketi, insan eti tadındaki bitki bazlı laboratuvarda üretilen bir et içeren hamburgerini geçtiğimiz yıl Cadılar Bayramı için özel olarak piyasaya sunmuştu. Bu insan eti tadındaki burgerin bu yıl da müşterilere sunulabileceği belirtiliyor.

Şirket, ürettiği bitki bazlı etlerle “hayal edebileceğiniz herhangi bir tada sahip et” sloganıyla yola çıkmış ve bunu kanıtlamak için de Cadılar Bayramı’na özel insan etinin tadını ve dokusuna benzer bir et köftesi üretmişti. 

Ekran Resmi 2022-07-05 14.59.43

Hayatında hiç insan eti yemediğini söyleyen şef Ankan Inden, insan etini kopyalamak için hangi doku ve tadın gerekli olduğunu belirlemek için internette araştırma yaptı. Eti, soya proteini, mantar, buğday proteini, nişasta ve “gizli baharatlar” kullanarak yapan Linden, ortaya çıkan sonuçtan memnun kaldı.

Florida kıyılarını tamamen kaplayan yosun bloğu belirsiz nedenlerden kayboldu! Florida kıyılarını tamamen kaplayan yosun bloğu belirsiz nedenlerden kayboldu!

İnsan eti tadındaki buger, o dönem Cannes Lions Festivali’nde 1.919 yarışmacı arasında Gümüş Marka Deneyimi ve Activation Lion ödüllerini kazandı. Burger Oumph’ta şu an için satılmayan ürünün, bu yıl Cadılar Bayramı için yeniden üretilebileceği gelen söylentiler arasında.

Eti üreten Linden şunları söylüyor:

“İnsaneti tadında bitki bazlı bir burger üretmek heyecan verici olsa da biraz da korkutucuydu. Daha sonra Cannes’da ödül kazanmamız inanılmaz heyecan vericiydi. Tadını ve dokusunu öğrenir öğrenmez peşinde olduğumuz projeyi yani bu burgeri geliştirdik. Sadece bitkileri kullanılarak her türlü yiyeceğin yaratılabileceğini tuhaf bir şeklide de olsa herkese göstermiş olduk.”

Editör: Burak Karahan