Paranın mutluluğu satın alamayacağı klişesini biliyoruz ve prensipte çoğumuz bu noktayı anlasak da, hepimiz biliyoruz ki para bize L şeklinde büyük bir kanepe, Maldivler'e bir gezi satın alabilir ya da çok sevdiğiniz son model arabaya, benzin fiyatını düşünmeden binebilme şansı verebilir.

Tam da bu sebeplerle piyangodan 20 milyon dolar kazandığını düşünmek, gezegendeki aklı başında her insanı kesinlikle sevindirirdi. Ancak Harvard Tıp Okulu'nda tıp profesörü olan Dr. Sanjiv Chopra, bu mutluluğun neden büyük olasılıkla kısa süreceğini açıkladı.

3 ay sonra eskisi gibi hissedeceksiniz

2019 yılında gerçekleştirdiği bir konuşmasında Dr. Chopra şöyle diyor: 

"Diyelim ki piyangodan 20 milyon dolar kazandınız. Araştırmalar gösteriyor ki bir yılın sonunda eski halinize geri döneceksiniz ve bazılarınız eskisinden de daha az mutlu olacak.  Kocaman bir ev, bir malikane ya da bir spor araba satın alabilirsiniz. Ya da bir kısmını kumarda harcamış olabilirsiniz. Ne olursa olsun 3 ay sonunda buna alışacaksınız. Çünkü elde ettiğiniz şey sadece bir ev ve bir araba olacak.”

Dr. Chopra, sahip olduğunuz şeye alışmanın bu sürecine hedonik adaptasyon adı verildiğini, bu sayede insanların kötüleşen veya iyileşen koşulları ne olursa olsun belirli bir mutluluk düzeyine geri döndüklerini açıkladı. 

Şöyle özetleyebiliriz; belli bir standarda alışıyorsun ve bir şey senin standardına her geldiğinde sevinmek yerine, onun altına düştüğünde hayal kırıklığına uğruyorsun. Mesela ilk kez HD bir televizyonda maç izlediğinizde şaşkına dönmüş olabilirsiniz. Ama birkaç ay sonra bu yayın size kötü gözükmeye başlayacaktır.

MUTLULUK23

Peki mutluluğun sırrı nedir?

Dr Chopra, arkadaşlardan yola çıkarak mutlulukla bilimsel olarak bağlantılı olan dört temel şeyi özetledi:

“Arkadaşların, senin seçtiğin ailendir. Arkadaşlarını iyi seç ve küçük ya da büyük her şeyi onlarla birlikte kutla.

NASA'nın uzay araştırmalarında kullandığı bu materyalle çanta yaptılar! NASA'nın uzay araştırmalarında kullandığı bu materyalle çanta yaptılar!

Mutlu insanların ikinci özelliği, affetme yeteneğidir... İçinizden biri kin besliyorsa, sizden ricam, ondan kurtulun.

Üçüncü şey ise cömertliktir başkalarına yardım etmektir. Gerçekten bir piyango kazanmış insanların kendilerini şımartmaktan çok başkalarına karşı cömert olduğunda daha mutlu olduğu bildirilmiştir.

Ve son olarak ise minnettir. Minnettarlığın dilini bilmiyorsanız, asla mutlulukla konuşamayacaksınız. Bütün araştırmalar, düzenli olarak şükretme ile mutlu olacağınızı, daha yaratıcı olacağınızı, daha tatmin olacağınızı, hatta 10 yıl daha uzun yaşayabileceğinizi göstermiştir."

Editör: Burak Karahan