Polifenoller olarak bilinen antioksidanlar, bitkilerde, meyve, sebze ve kahvede bulunur. Ayrıca bu antioksidan grubu, gıda endüstrisi tarafından gıda kalitesinin bozulmasını yavaşlatmak ve acılaşmayı önlemek için kullanılır.

Ayrıca Polifenoller, vücutta iltihaplanmaya neden olan stresi azaltmaya yardımcı oldukları için insan sağlıklıkları için yararlı olarak görülür.

Yeni çalışmada, Kopenhag Üniversitesi'nden Profesör Marianne Nissen Lund ve meslektaşları, polifenollerin protein yapı taşları olan amino asitlerle birleştiğinde nasıl bir etki yarattığını araştırdı.

Profesör Nissen Lund, "Çalışmada, bir polifenolün bir amino asitle reaksiyona girmesiyle, bağışıklık hücrelerindeki iltihaplanma üzerindeki olumlu etkileri arttığını ortaya çıkardık" dedi.

"Bu nedenle, kahve süt kokteyllerinin iltihaplanma üzerinde de yararlı bir etkiye sahip olabileceği açıkça düşünülebilir."- Nissen Lund

Grönland buzullarında saklı dev virüs izleri keşfedildi Grönland buzullarında saklı dev virüs izleri keşfedildi

sütlü kahve (1)

Araştırmacılar, polifenoller ve amino asit kombinasyonu ile tedavi edilen bağışıklık hücrelerinin, yalnızca polifenollerin eklendiği hücrelere göre iltihap ile mücadelede iki kat daha etkili olduğunu gözlemlediler.

Bilim insanları, tarafından yapılan önceki çalışmalar, polifenollerin et ürünleri, süt ve biradaki proteinlere de bağlanabildiğini göstermiştir.

Ayrıca, başka bir çalışmada, sütlü bir kahve içeceğinde de moleküllerin birbirine bağlanıp bağlanmadığını test ettiler. Polifenollerle dolu olan kahve çekirdekleri, protein açısından zengin olan süt ile bir araya gelip birbirine bağlandıklarını buldular.

sütlü kahve (1)-1

İnsanların çok fazla polifenol emilimi gerçekleştiremediği için, birçok araştırmacı polifenollerin vücuttaki emilimini artıran protein yapılarında nasıl kapsülleneceğini araştırmaya başladı.

Editör: Enes Sapmaz