Görüntülü görüşmeler sırasında göz teması kurmak bir kabus olabilir çünkü aslında karşınızda hiçbir şey yoktur ve kameraya bakmak zorundasınızdır. Karşınızdakini görebilmek için kendinizi ekrana bakmak zorunda hissedersiniz ve bu kez de görüşme yaptığınız kişi sizi başka bir yöne bakıyormuş gibi görür. Peki yapay zekanın bunu sizin için yapabileceğini söylesek?

NVIDIA’nın yeni Göz Teması Yapay Zekası, kameraya bakmadığınız zamanlarda bile kameraya bakıyormuşsunuz gibi görünmenizi sağlıyor. NVIDIA tarafından yayınlanan video tanıtımında görebileceğimiz gibi yapay zeka oldukça başarılı gözüküyor ve karşınızdakinin bunu fark etmesi gerçekten çok zor. Etkileyici bir şekilde yapay zeka, kişi telefonundayken ve yüzünün çevresinde başka engeller varken bile çalışıyor.

İşte NVIDIA Göz Teması Yapay zekası:

Sinir bozucu görünse de teknoloji, göz temasını sürdürmekte zorlanan birçok kişi tarafından tercih edilecektir. Bazıları için, özellikle otistik spektrum bozukluğu (ASD) olanlar için, göz teması rahatsız edici olabilir ve bu da kişinin konuşmalar sırasında ilgisiz görünmesine neden olabilir. NVIDIA Göz Teması yapay zekası, bu tür kişilerin toplantılarda kendilerini daha rahat hissetmelerini sağlayabilir. 

Hatta yapay zeka bir bağlantı kesme özelliğine de sahiptir, böylece kameradan belirli bir mesafede uzaklaştığınızda, AI göz temasını durdurur ve minimum mesafeye dönmenizi bekler. 

Microsoft, konuşma engelli bireylerin dili olacak! Microsoft, konuşma engelli bireylerin dili olacak!

Bağlantı kesme özelliği zaman zaman videoyu bozuyor gibi görünse de modern bir NVIDIA grafik kartına (RTX 2060 ve sonrası) sahip herkes tarafından kullanılabileceğini düşünürsek etkisi oldukça etkileyici. 

NVIDIA artık teknolojilerini çok çeşitli aydınlatma koşullarında ve göz renklerinde test ederek teknolojilerini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmaları için tüketicilere hitap ediyor. 

Eye Contact hala beta aşamasında ve tüm karmaşık yeni teknolojilerde olduğu gibi, bazı oldukça büyük hatalara sahip olması muhtemel.

Eğer RTX serisi bir ekran kartınız varsa NVIDIA Eye Contact (Göz teması) yapay zekasını NVIDIA Broadcast uygulamasıyla deneyimleyebilirsiniz.

Editör: Burak Karahan