9to5Google tarafından hazırlanan bir rapora göre, Google Chrome'un 'Bellek ve Enerji Tasarrufumodları varsayılan olarak etkin olacak. Ancak kullanıcılar, 'Performans' seçeneği altında bulunan Chrome ayarlarından bu özelliği etkinleştirmeyi/devre dışı bırakmayı seçebilirler.

WhatsApp'tan kullanıcıların çok seveceği 2 yeni özellik! WhatsApp'tan kullanıcıların çok seveceği 2 yeni özellik!

Tıpkı Microsoft Edge'in Verimlilik modu gibi, Google Chrome'un en yeni Bellek Tasarrufu modu da otomatik olarak etkin olmayan sekmelerden belleği temizler. Bu etkinlik, kullanıcıların sisteminde açık olan diğer sayfalara ve uygulamalara daha fazla enerji harcamasını engeller.

google chrome (2)

Güncellenen Google Chrome ayrıca bir "Bu siteleri her zaman etkin tut" listesi sunar. Kullanıcılar, yeni Bellek Tasarrufu özelliği ile sorun yaşarlarsa veya bir süre etkin değilken sekmelerin yenilenmesini beklemekten hoşlanmazlarsa, siteleri doğrudan bu listeye ekleyebilirler.

Google, yeni Bellek Tasarrufu özelliğiyle Chrome'un %30'a kadar daha az bellek kullandığını iddia ediyor. Rapor ayrıca, bu özelliğin "aktif video ve oyun sekmelerinizin sorunsuz çalışmasını sağlamak" için de kullanılabileceğinden bahsetti.