Google'dan metan kirliliğine yapay zeka çözümü! Google'dan metan kirliliğine yapay zeka çözümü!

Oxford tarafından her yıl seçilen 'Yılın Kelimesi' bu yıl da belli oldu. 340 binden fazla kişinin oy kullandığı bir anket ile belirlenen 2022 Yılın Kelimesi "Goblin Modu" oldu.

"Goblin Modu" oyların %93'ünü aldı. Seçim, tarihte ilk kez halka açık oylamaya sunuldu. Ankette sunulan kelimeler ise dilbilimciler tarafından belirlendi.

Gomblin Modu nedir?

2022 Yılın Kelimesi seçilen Goblin Modu, umursamaz, tembel, dağınık ve kendini beğenmiş anlamlarına geliyor. Biraz daha derine inersek Goblin Modu, "tipik olarak sosyal normları veya beklentileri reddeden bir şekilde, özür dilemeden kendini beğenmiş, tembel, şımarık veya açgözlü bir davranış türü" olarak tanımlanabilir.

Yılın diğer önemli kelimeleri

İkinci sırada “ metaverse ” yer alırken, “#IStandWith” üçüncü oldu. Amerika’nın en eski sözlük yayıncısı olan Merriam Webster sözlüğü ise en çok aranan kelimelerden yola çıkarak belirlediği yılın sözünün psikolojik baskı için kullanılan “gaslighting” olduğunu duyurdu. Bu kelime bilinçli olarak kişinin gerçeklik algısını bozmak, kafa karışıklığı yaratarak güven ve benlik hissini zayıflatmak için yapılan psikolojik manipülasyonu ifade ediyor.

Editör: Burak Karahan