Yeni bir rapora göre, Elon Musk'ın kurucusu olduğu Neuralink şirketinin beyin-bilgisayar arayüzü (BCI) girişimi, piyasaya sürülmesi için önünde tamamlaması gereken uzun bir yol var. Domuzları ve maymunları öldüren beyin çipinin insan deneyleri yapma yetkisi 2022 yılının sonunda FDA tarafından reddedildi.

Bilim insanları, Japonya'dan Yeni Zelanda'ya kadar uzanan bir tektonik yırtık keşfetti! Bilim insanları, Japonya'dan Yeni Zelanda'ya kadar uzanan bir tektonik yırtık keşfetti!

neuralink-2neuralink-2

Mevcut ve eski Neuralink çalışanları, 'Ajansın başlıca güvenlik endişeleri arasında cihazın lityum pili, implantın küçük tellerinin beynin diğer bölgelerine yer edinme potansiyeli, cihazın beyin dokusuna zarar vermeden çıkarılıp çıkarılamayacağı ve nasıl çıkarılacağı konusundaki soruları yer aldığını' söyledi.

FDA'nın pil sistemi ve yeni transdermal şarj etme yetenekleriyle ilgili endişeler, cihazın arızalanma olasılığı etrafında dönüyor ve FDA, pilin "arızalanma olasılığının çok düşük" olduğuna dair güvence istiyor çünkü böyle bir durumda, elektrik akımı veya ısı enerjisi çevredeki dokuyu kızartabilir.

neuralink-1

Neuralink'in geçen Kasım ayındaki açık oturumunda Musk, şirketin temelde bu bahara kadar "altı ay içinde" FDA onayını alacağını kendinden emin bir şekilde iddia etmişti. 

Editör: Enes Sapmaz