Son dönemde robotik teknolojilerde yaşanan gelişmeler oldukça heyecan verici ancak bir o kadar da ürkütücü. İnsansı robotların yaptıkları ve gelecekte yapabilme potansiyelleri olan şeyler, kimileri tarafından insanlığın kurtarıcısı olarak görülse de, kimi insanlar bu robotların insanlığın sonu olabileceğinden endişe duyuyor.

Robotik sektörünün öncü markalarından Boston Dynamics, her paylaştığı video ile olay yaratmayı başarıyor ve bunlara bir yenisi daha eklendi.

2 yıl kadar önce 921 milyon dolara Hyundai tarafından satın alınan Boston Dynamics, geçtiğimiz yıl aldığı 400 milyon dolarlık ek yatırımla da çalışmalarını hızlandırmıştı. Özellikle de insansı robot Atlas ve robot köpek Spot, şirketin en önemli ürünleri arasında.

Atlas ve Spot’un dansı hem eğlenceli hem ürkütücü

Hyundai’nin çatısı altında çalışmalarını sürdüren Boston Dynamics, son olarak yayınladığı ve robotların dans ettiği videosunda Atlas ve Spot’a yer verdi. Robotların hareketlerine baktığımızda o kadar kusursuz ve insansı duruyor ki, insanı ürkütüyor diyebiliriz. 

İşte yayımlanan Boston Dynamics robotlarının dans videosu:

Türkiye'de de kullanılıyor

Boston Dynamics'in en ünlü robotlarından olan Spot, Türkiye’de Tüpraş tarafından kullanılıyor. Boston Dynamics'in robotları iş ortamı güvenliği, güvenlik amiri, emniyetli çalışma alanı sağlanması gibi alanlarda kullanılıyor.

Kum dağlarının oluşumlarında büyük bir rol oynuyor! O keşif büyük yankı uyandırdı... Kum dağlarının oluşumlarında büyük bir rol oynuyor! O keşif büyük yankı uyandırdı...

Tüpraş,  Boston Dynamics’in uzaktan kumanda edilebilen akıllı dört bacaklı robotu Spot ile üretim sahalarında test uygulamalarına başladı. Sahalarda bulunan farklı tipte analog sayaç, seviye göstergeleri, valf açıklığı göstergeleri Spot tarafından okunabiliyor ve çeşitli emniyet kontrolleri de otonom olarak yapılabiliyor.

Editör: Burak Karahan