Yeni araştırmalar, e-sigara cihazları kullandıklarını söyleyen hastaların diş çürüğü geliştirme riskinin daha yüksek olduğunu keşfetti. 9,1 milyon Amerikalı yetişkinin ve 2 milyon gencin tütün bazlı e-sigara ürünleri kullanım alışkanlığını bildiren CDC anketleri gerçekleştirilen araştırma, Tufts Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nden tarafınca yürütüldü.

e sigara (2)

Haberimize konu olan bu çalışma, The Journal of the American Dental Association'da yayınlandı.

13.000 hastanın diş verileri incelendi

Son birkaç yılda, özellikle e-sigara cihazlarının kullanımı akciğer hastalıkları ile ilişkilendirildikten sonra, elektronik sigaranın sistemik sağlık üzerindeki tehlikeleri konusunda halkın farkındalığı artırılmaya çalışılıyor. Bazı diş sağlığı araştırmaları, e-sigara kullanımı ile diş eti hastalığı için artan belirteçler ve ayrıca dişin minesi olan dış kabuğundaki hasar arasında bağlar olduğunu gözler önüne serdi. 

e sigara (1)-1

Kuşlarda görülen bu tüy yapısı uçmak için büyük önem taşıyor! Kuşlarda görülen bu tüy yapısı uçmak için büyük önem taşıyor!

Çalışma yazarı Irusa, son  bulgularının elektronik sigaranın ağza verdiği zararın sadece bir başlangıç olabileceğini söylüyor. Ayrıca bu durum hakkında şunları söyledi: "Diş sağlığı üzerindeki, özellikle diş çürüğü üzerindeki etkilerin boyutu hala nispeten bilinmiyor. Bu noktada sadece farkındalık yaratmaya çalışıyorum”.

Irusa'ya göre bu çalışma, elektronik sigara ve e-sigaraların çürük riskinin arttırma ilişkisini araştıran ilk çalışmadır. Irusa ve meslektaşları, 2019-2022 yılları arasında diş kliniklerinde tedavi gören 16 yaşından büyük 13.000'den fazla hastanın verilerini analiz etti.

e sigara (1)

Irusa, hastaların büyük çoğunluğu elektronik sigara kullanmadıklarını söylerken, elektronik sigara/elektronik sigara grubu ile kontrol grubu arasında diş çürüğü risk düzeylerinde istatistiksel olarak büyk bir fark olduğunu buldu. Elektronik sigara hastalarının yaklaşık %79'u, kontrol grubunun ise yaklaşık %60'ına kıyasla yüksek çürük riskine sahip olarak belirlendi. 

Editör: Enes Sapmaz